Рибите, птиците и бозайниците съставляват най-важният дял от типа гръбначни животни и имат разностранно значение. Те са обект на ловното и риболовното стопанство и имат голямо стопанско значение. За ловците и риболовците ловът е увлекателен спорт.
За да се стопанисват правилно рибите, птиците и бозайниците, трябва да се изучават не само в систематично, но и в биологично отношение. Преди всичко обаче трябва добре да се познават.
Във връзка с това във всички културни страни има създадени естественоисторически музеи, които съдържат сбирки от препарирани животни. Такива сбирки, които се използуват за нагледно обучение на учащите се, има и в учебните заведения. От друга страна, за да се дадат на ловците и риболов¬ците необходимите познания за дивеча и рибите в страната, много от ловно-рибарските дружества уреждат музейни сбирки от препарирани птици, бозайници и риби.
Често пъти ловът или риболовът, напр. на някой рядък едър екземпляр, е свързан с дълбоки преживявания. Това кара ловеца или риболовеца да запази спомена чрез препа¬риране на цялото животно или на част от него. От друга страна, много любители на природата проявяват желание да имат за украса в своя кабинет или дом препарирана някоя красива птица или интересен бозайник.
В настоящото ръководство са дадени най-главните технологични моменти за изработване на препарати от птици, бозайници и риби. Въз основа на тях всеки любител (ловец, студент и др.), стига да има необходимата воля и търпение, може да усвои това изкуство и да приготви успешно желания препарат.