Ракът на гърдата е растеж на злокачествени ракови клетки, които започват да се развиват в гръдната тъкан. Според статистически данни от последните години, една на всяка осем жени е диагностицирана със злокачествен тумор на гърдата. Заболяването е разпространено сред жените и макар и по-рядко и сред мъжете. В световен мащаб, ракът на гърдата е петата най-разпространена причина за смърт, след рак на белия дроб, рак на стомаха, черния дроб и дебелото черво.
Редица фактори доведоха до увеличаване на скоростта на мутация
Ракът на гърдата убива повече жени, отколкото всяко друго раково заболяване, с изключение на рак на белия дроб. Злокачествен тумор на гърдата се счита за резултат от увреждане на ДНК. Това може да бъде предизвикано от редица фактори /като излагане на йонизиращо лъчение или мутагенеза на вирус/. Някои фактори водят до увеличаване на скоростта на мутация. Това са обикновено прекомерна употреба на алкохол, тютюнопушене и др.
Видове рак на гърдата
Заболяването може да се развие и при мъжете, въпреки че това се наблюдава много рядко. Съществуват няколко вида злокачествен тумор на гърдата. Интрадукталния карцином започва развитието си в млечните канали. Този вид рак се среща при 75% от пациентите с тази диагноза. Лобуларен карцином е много подобен на интрадукталния, но се развива в млечните жлези. Други видове рак на гърдата могат да възникнат по кожата, мастната тъкан, съединителната тъкан, както и други части в областта на гърдите.
Рисковете свързани с рак на гърдата
Да бъдеш жена е основен рисков фактор за развитие на рак на гърдата. Риска се повишава с увеличаване на възрастта. Почти 8 до 10 случая на заболяването се срещат при жени на възраст над 50 години. Около 5-10% от пациентите са развили болестта поради мутация в гените. Съществува и голям процент риск при жени, които имат в семейството си роднини със същото заболяване.
Някои изследвания са показали, че кърменето леко понижава риска от рак на гърдата, особено ако този период продължава повече от година. Жени, които са започнали менструален период преди 12 годишна възраст, или менопауза след 55 години са с леко повишен риск от поява на заболяването.
Още за основните видове рак на гърдата, симптомите и причините за заболяването можете да намерите в специализираната страница на здравен портал Фрамар.