Забелязали ли сте, че когато хвърлите парче от дърво, или дори лист хартия, върху огъня в камината, то произвежда много дим, тъй като тя загрява, след което изведнъж избухва в пламъци и димът изчезва.
Ако обичате разходките сред природата и пикниците, то несъмнено сте установили, че при разпалване на огъня има много повече пушек с сравнение в горящ нормално огън.
Няма дим без огън. Клипче с участието на Mr. Drafty
Нека да разгледаме какво се случва
Всяко дърво е съставено от четири части – вода, летливи органични съединения, въглерод и аш.
Вода – наскоро отрязано дърво съдържа много вода (понякога повече от половината тегло на току що отрязани дървета е вода). Естествено изсушено дърво или изкуствено изсушено съдържа с пъти по-малко вода.
Летливи органични съединения - когато дървото е живо, то съдържа сок и голямо разнообразие на летливи въглеводороди в неговите клетки. Целулозата - главен компонент съдържащ се в дървото е въглехидрат. Съединение може да бъде определено като "летливо", ако то се изпарява при нагряване.
Третата част от състава е въглерод, а четвъртата е „Аш". Аш са не горими минерали в клетките на дървото, като калций, калий и магнезий.
Когато поставите прясно парче от дърво или хартия в горещ огън, димът който виждате са тези летливи въглеводороди, които се изпаряват от дървото. Те започват да се изпарява при температура от около 149 градуса по Целзий. Когато достигнатата температура е достатъчно висока съединенията избухват в пламъци. След като съединенията са се запалили, вече няма дим, защото въглеводородите се превръщат във въглероден диоксид и вода (и двете невидими), когато те изгарят.
Не забравяйте, че където има дим, вероятно ще има и огън. Огънят е нещо без което не можем, но също така огънят е и една от най-опасните стихии. Винаги спазвайте изискванията за пожарна безопасност независимо дали сте сред природата, в дома си или на работното място.
Задължително имайте в дома си и в автомобила пожарогасител, т.к. понякога той е незаменим – пожарогасители Аквафорс.