Сънят не е само начин за почивка от натоварването през деня, а е важен също и за нормалната функция на имунната ни система. Благодарение на съня мозъкът работи ефективно, а трудоспособността е висока. По време на съня и по-точно дълбокия сън нивото на растежен хормон се повишава, засилват се и метаболитните процеси, белтъчния синтез също се повишава. Установено е, че REM сънят подпомага обучителните процеси. Като доказателство може да се посочи нуждата на новородените от сън и то най-вече REM-тип тъй като те непрекъснато изучават заобикалящия ги свят. Доказано е, че за научаването на дадено умение наличието на REM тип сън спомага, а липсата му води до неуспех в научаването.
Колко сън е нужен?
Има много фактори, от които зависи отговора на този въпрос. Един от тези фактори е възрастта. Новородените се нуждаят от поне 16 часа сън на ден. На децата са нужни около 10 часа, а възрастните около 7-8 часа сън средно. Въпреки това всичко е строго индивидуално. Бременността увеличава нуждата от сън с няколко часа. Нуждата от сън зависи също от работата ни и това дали сънят ни е бил достатъчен предишните дни.
Изследвания направени със здрави доброволци показват, че лишаването от някои фази на съня води до по-висока възбудимост, която се редува със загуба на координация, потиснатост, дезориентация, а дори и халюцинации.
Редовната липса на сън се натрупва, организма започва по-трудно да се адаптира към работа, засяга се вниманието, паметта, намалява логическото мислене и концентрацията. Кофеинът както и други стимуланти не могат да компенсират недостига на сън. Не само количеството на съня е важно, а също и качеството му. Честото събуждане нарушава цикличността и до, някои стадии може дори да не се стигне. Алкохолът, тютюнопушенето и някои медикаменти подтискат REM фазата.
Някои интересни факти за съня:
- Най-дългият период без сън е по време на маратон на люлеещ се стол – 18 дни, 21 часа и 40 минути. Рекордьора е бил в лошо състояние, загуба на памет, концентрация, халюцинации и др.
- Сънят при хората е с около 3 часа по-малко в сравнение с приматите като шимпанзета, резус маймуни и др. – те спят по 10 часа.