Захарите при комбинирането на храните.Какво трябва да знаем?
Захари
В хранителните режими, които изготвям за моите клиенти, аз винаги обръщам голямо внимание на комбинирането на храните.(Вижте повече за това в моя фитнес блог www.slav.fitness)Това е от решаващо значение за доброто и безпроблемно усвояване на храната, а от там и за постигането на крайните цели – отслабване или покачване на чиста мускулна маса. Много хора се опитват да отслабнат просто, като се хранят малко или дори направо гладуват. Това е крайно неправилен подход. Само със правилно комбиниране на хранителните вещества във всяко едно хранене и с подобряване на качеството на храната човек може да постигне истински чудеса с тялото си. В тази статия по долу ще обърна внимание на захарите, като ви предоставя списък на някои основни храни, които садържат захари, както и съответните количества.И въпреки че и захарите и скорбялата са въглехидрати, те има различно поведение в комбинация с други храни и затова аз ги разглеждам поотделно.
Захарите се разделят на млечни и растителни. Медът е растителен продукт, въпреки че се произвежда от пчели. Някои хора отказват да приемат мед по етични съображения, но от чисто диетична гледна точка той е една отлична храна.
Много плодове имат съдържание на захар, по-високо от 12 процента, и тя се явява доминиращото хранително вещество, въпреки че в раздела на киселините от предходните ми статии е направено различно групиране: някои плодове са богати на захари, съдържайки същевременно и голямо количество киселини.
И още нещо.Млечните захари се срещат в малки количества – те са включени в тази група единствено от формални съображения. Млякото е хранително, но трудно може да се съчетае с други храни.
Млечна захар: (лактоза)
Майчина кърма – 7, 1 %
Краве мляко – 4,8 %
Козе мляко – 4,8 %
Овче мляко – 4,7 %
Растителна захар:
Рафинирана захар – 100 %
Кафява тръстикова захар – 98 %
Мед – 91 %
Бонбони за смучене – 84 – 97 %
Безалкохолни напитки – 82 %
Сладка – 80 %
Конфитюри – 63 %
Ябълков сок – 60 %
Кленов сироп – 60 %
Плодови ликьори – 57 %
Шоколад – 54 %
Плодове, богати на захари:
Сушени плодове – 55 %
Компоти – 60 %
Плодови концентрати – 57 %
Банан – 23 %
Диворастяща черна боровинка – 19,6 %
Шипка – 19,3 %
Култивирана черна боровинка – 19 %
Гроздов сок – 17,1 %
Слива „Мирабел” – 15,5 %
Слива „Ренклод” – 13,5 %
Маракуя – 13,4 %
Пресни смокини – 12,9 %
Манго – 12,8 %
Череша – 12,7 %
Нектарина – 12,4 %
Пъпеш „Медена роса” – 12 %
Сок от червено френско грозде – 12 %
Синя слива 11,9 %
Нар – 11,6 %