Поставянето на зъбни имплантати е съвременен метод за оздравяване и подновяване на челюстта. Всеки човек иска да е сигурен в качеството на процедурите, на които подлага всяка част от своето тяло включително и своите зъби. В този смисъл зъбните имплантати са едно модерно и много полезно допълнение към редовната дентална грижа.
Основните изисквания и притеснения на всеки човек, прибягващ до зъбни имплантати са свързани с безболезненото им поставяне, срока на оздравителния процес, издръжливостта и дълготрайността им, естетичния им вид, грижите за тях, профилактичните прегледи. Интересът към зъбните имплантати е напълно обясним, защото всеки иска зъбите да му служат без проблем цял живот и да изглеждат естетично.
За щастие технологиите вече са много напреднали и поставянето на зъбни имплантати все повече се превръща в рутинна операция за стоматолозите. Ако имплантирането бъде извършено качествено, риск от отхвърляне почти не съществува. Веднъж поставеният правилно зъбен имплантат може да ни служи предано много дълги години.
Откривател на зъбните имплантати е шведският професор по анатомия П.И.Бранемарк. Той пръв наблюдавал процеса на срастване на имплантиран в зъба материал с костта и го нарекъл остеоинтеграция. Именно правилното протичане на остеоинтеграцията определя успеха и позитивния резултат от поставянето на зъбни имплантати. От основно значение за добрата остеоинтеграция е качеството на продуктите, които се използват при имплантацията. Според проучванията съвременните имплантати са с огромна успеваемост – 99 %. За да бъде гарантирана тя, трябва материалите да се съхраняват внимателно и професионално, и да се запази тяхната стерилност. За успеха на остеоинтеграцията съществена роля играе също и качественото поставяне на зъбния имплантат от стоматолога и неговите квалификация и опит.
В началната фаза стоматологът трябва да се увери, че в зъба не протичат никакви възпалителни процеси. Ако всичко е наред, стартира поставянето на зъбния имплантат, който трябва да бъде плътно обхванат от костта и обездвижен. Основен фактор за успех на този етап е наличието на достатъчно количество кост, която добре да обгражда зъбните имплантати. Количеството кост трябва да бъде достатъчно и в двете измерения – както на ширина, така и на височина, за да бъде поставен зъбен имплантат с необходимата дължина. Само така може да стартира остеоинтеграцията, която на този етап се нарича адаптивна остеоинтеграция.
Фокусът на следващата фаза е запазване на остеоинтеграцията между зъбния имплантат и костта чрез правилно протезиране, хигиенни грижи и редовни профилактични прегледи. Перфектната орална хигиена и своевременното предотвратяване на зъбни инфекции са от първостепенна важност на този етап. Трябва да се знае, че възпалителните процеси, създадени от лоша устна хигиена, в началото протичат безсимптомно. Няма болка, която да разтревожи човек, а когато симптомите започнат да се проявяват, вече е започнало и стопяването на костта, така наречената остеолиза.
За да си гарантираме сигурен и траен ефект от зъбните имплантати, трябва да контролираме процеса по тяхното поставяне и интегриране от начало до край. Само така зъбните имплантати ще изиграят своята оздравителна роля за челюстта.
зъбни имплантати -