Събиране на вземания
В днешно време събирането на вземания се превръща в основен проблем пред бизнеса и гражданите. Не е важно какъв е размерът на вземането и какви са причините довели до това длъжникът да не може да плати. Когато задължението е поемано никой не се е интересувал от къде Вие сте получили парите, които давате и какво Ви е струвало да ги изкарате. Много често може просто да се изправим пред ситуация, в която на длъжника му е съвършено безразлично какво ще стане ако не върне дълга си. С такива житейски ситуации се срещаме всеки ден, случват се на близки, минавайки покрай нас оставяйки ни да мислим, че това на нас не може да се случи.
Но какво да правим когато в един момент се сблъскаме с подобна ситуация? На първо място се консултирайте с адвокат специализиран в областта на събирането на вземания. Юридическата консултация от такъв професионалист ще Ви изясни възможностите и перспективите, които имате. Далеч не винаги е необходимо да се тича веднага в съда, но не следва и предприемането на мерки по събиране на дължимото вземане да се забавят прекалено много.
Като адвокат с голям опит в събирането на вземания знам, че всеки отделен случай има свой собствен уникален ход. Съществуват редица способи и етапи по изискването и събирането на дълговете, които са стандартни, но в зависимост от това до колко грамотно се прилагат процеса на възстановяване на дължимото може да тръгне в една или друга насока.
Етапите, през които преминава събирането на дългове са следните:
Преговори – действия на този етап кредиторът може да предприеме самостоятелно, защото обикновено познава длъжника и неговите контакти и възможности. Много от клиентите ми самостоятелно водят преговори и в резултат единственото, което получават е празни обещания. Не е рядкост преговорите да не дадат резултат. Възможно е и за длъжника да са възникнали обстоятелства, които обективно му пречат да изпълни задължението си. Все пак в реалния живот всичко се случва. На този етап е препоръчително да се гарантира вземането чрез залог или ипотека на имущество на длъжника, което да обезпечи дълга.
Съдебно събиране на вземания – най-важният и отговорен момент при връщането на дългове, когато преговорите са се провалили. Когато се обръщате към адвокат за връщане на дадените Ви на друг пари трябва да имате предвид, че на първо място трябва да можете да докажете, че имате право да търсите изпълнение на задължението от длъжника. Може да звучи изтъркано, но е факт – голяма част от кредиторите са давали пари срещу честна дума без документи и свидетели. Друг основен проблем, който забелязвам сред кредиторите е фактът, че българската правораздавателна система не се ползва с доверие сред кредиторите. Съдебните разходи, чакането, неясния резултат, адвокатските хонорари и т.н. са сред причините хората търсещи парите си до последно да отказват да се обърнат към съда. Моя съвет в тази насока е категоричен – търсете парите си по съдебен ред, осъдете длъжниците си, борете се за това, което е ваше право. Спечелете делото, но не се бавете, за да не изпуснете давностните срокове. Решението на съда ще гарантира, че длъжникът няма да избегне отговорността и ще направи възможно събирането на дължимото вземане. Едва след решението на съда и издаването на изпълнителния лист могат да бъдат налагани запори и възбрани върху имуществото на длъжника.
Обръщайки се за консултация и помощ от адвокат по събиране на вземания е нормално, че кредиторът ще направи определени парични разходи, но тези разходи при връщането на дълга остават за сметка на длъжника. Освен това върху сумата на дълга се начислява и законна лихва, като по този начин се овъзмездява кредиторът за претърпените неудобства и изчакването. За това и парите дадени за добър адвокат, който да поеме върху себе си отговорността за събирането на вземанията Ви по никакъв начин не са хвърлени на вятъра.
Още статии по темата събиране на вземания можете да прочетете в Блога на адвокат Лазар Белев