Намерете отговорите на сложните въпроси!
Дали това е точното време за закупуването на недвижими имоти от Imotifree.bg?
Предимствата да имате собствено жилище са много и това се знае от всеки. Постоянното местене на багажи от квартира на квартира в един момент омръзва и тогава човек се замисля за свой собствен дом. След това обаче идват и мислите за всички неща, които трябва да се проучат, преди да се впуснете в покупката на имоти. При тази важна инвестиция трябва да разполагате с достатъчно средства, за да я реализирате. Ако не разполагате с такива? Банковият кредит е вариант, но трябва да се помисли, дали настоящата ви работа е достатъчно сигурна, за да се обвържете за дълги години с ежемесечни вноски по заема. Не забравяйте да видите, дали лихвените проценти са достатъчно ниски в момента на покупката, тъй като при висока лихва вие ще върнете взетата сума от 1,5 до 4 пъти, в зависимост от лихвата и годишния процент на разходите. Затова, направете проучване и ако лихвите са прекалено високи, това не е времето за покупка на имоти чрез банков заем.
Дали това е пазарът на купувачите или на продавачите?
Ако недвижимите имоти във вашия град стоят дълго време на пазара и цените им са приблизително еднакви, тогава вие ще бъдете в много по-добро положение за преговори, отколкото ако живеете в населено място, където имотите се разграбват още преди да бъдат публично обявени. Трябва да се заредите с огромно търпение и да сте готови емоционално и финансово да се хвърлите в битката образно казано за вашия дом – мечта.
Какви имоти можете да си позволите?
Има няколко основни правила, които ви дават указания, до каква цена трябва да се ориентирате, при търсенето на жилищни имоти. При плащане в брой, препоръчително е апартаментът или къщата да не превишават над 10 пъти брутния ви годишен доход. Когато говорим за банков кредит, препоръчителната граница за месечните плащания трябва да са не повече от 28% от заплатата ви. Цифрите имат само ориентировъчен характер и не задължават никого, но пък могат да ви помогнат да не усложнявате финансовото си положение.
От какво имате нужда и от какво не при покупка на недвижимо имущество?
Вижте от какво ще имате нужда, когато търсите имоти за покупка:
-
Достатъчно средства за месечните плащания по ипотеката ви (ако имате такава).
-
Доходи, които са достатъчни за плащането на данъците върху имотите ви.
-
Способност за поддържане на имота. След покупката, вие ще трябва да полагате добри грижи за жилището си, тъй като ако решите да го продавате и не сте го поддържали, това ще доведе до значително понижение на цената.
-
Прилична кредитна история. Тя ще ви е нужна, единствено ако теглите кредит за покупката на недвижимо имущество. Ако сте имали стари заеми, които не се обслужвали редовно, на това не се гледа с добро око.
Ето от какво нямате нужда:
-
Голяма първа вноска при ипотечен кредит – Много от хората си мислят, че е много добре да внесат голяма сума пари, така че ако по-късно през периода на кредита имат затруднения, те да могат да пропуснат плащания. Това обаче ще ви натовари допълнително и от него има смисъл, само ако се опитвате да изплатите по-рано кредита.
-
Опит – може би си мислите, че без опит нищо не можете да направите, но това не е вярно. В мрежата има достатъчно информация, за да успеете сами да направите покупка на имоти без посредник.
Стъпките при покупка на недвижими имоти
Сега идва най-интересната част.
Стъпка 1: Изберете подходящият квартал
Може би постоянно ви се върти в главата сентенцията, че мястото е всичко. Тя важи с пълна сила при покупката на недвижимо имущество. Най-важният аспект за стойността на жилището е именно квартала, в който се намира. Използвайте „Списък с желания“, който ще ви води. Коя част от населеното място отговаря най-пълно на изискванията ви? Запитайте се:
-
Колко ще трябва да пътувате до работното си място, натоварено ли е движението?
-
Има ли училище в близост?
-
Какъв е достъпът до търговски центрове, библиотеки, ресторанти, клубове и магазини?
Съобразете се с начина си на живот, тъй като някой предпочитат районите с по-голямо движение, докато други са почитатели на спокойствието.
Стъпка 2: Изберете типа на жилищните имоти, от които имате нужда
Мислете в перспектива! Дори да не сте семейни, това не означава, че след година това ще бъде пак така. Преценете дали имате нужда от голям или малък апартамент, къща, вила, мезонет или къде е по-добре да живеете, в самостоятелна сграда, кооперация или жилищен блок. Понякога не е нужно да се купува огромно жилище, което изисква по-сложна поддръжка, данъците му са високи, а голям процент от него стои неизползвана.
Стъпка 3: Вижте какво се предлага онлайн
Интернет в последните години замени вестниците и обявите, залепени по стълбовете. Всички продавачи на имоти публикуват своите оферти в специализираните сайтове, като Imotifree.bg. Там те могат да качат пълна и изчерпателна информация, която е придружена със снимки, а понякога и с видео. Така вие можете да придобиете предварителна представа какво да очаквате. Също така виждате координатите на продавачите и така можете да си уговорите директно с тях оглед.
Стъпка 4: Проверете дали върху харесаните от вас имоти няма наложени възбрани
Понякога, можете да се сблъскате с жилища, над които има ипотека, неуредени права на собственост, неразбирателство между съсобствениците му по отношение на продажбата или цената му. Затова, внимавайте с тези имоти, тъй като може да ви отнеме много време докато изгладите отношенията с продавача и се стигне до реална покупка. В това време може да изпуснете доста изгодни за вас оферти. Ако не сте сигурни, че можете да се справите с проверката, доверете се на адвокат или консултант.
Стъпка 5: Ограничете избора си до няколко имота и ги вижте отново
След като обиколите дузина жилища, най-вероятно ще си изберете фаворити сред тях. Определете си топ 3 от тях и погледнете всеки един от тях с по-критично око. Попитайте продавачите за причините, поради които продават имотите си и разберете дали вече има отправени оферти за тях.
Стъпка 6: Преценете приблизителната реална пазарна стойност на имота
Това е най-трудната част, но така ще може да прецените дали сделката си струва и каква оферта да отправите. Вижте как върви продажбата на подобни имоти в този район на населеното място, като цена на квадратен метър, вида на строителството, възрастта на сградата. В сайтовете за имоти можете да намерите достатъчно информация за това сравнение.
Не забравяйте и пазарните тенденции в момента на покупката. В последните години кризата доста сериозно засегна пазара на имоти, така че купувачите определено са в по-изгодна позиция за преговори, тъй като има доста по-голямо предлагане от търсенето. Опитайте се да разберете, дали продавачът иска възможно по-бързо да се продаде имота или е склонен да чака. Това ще ви ориентира как да действате при опитите си да свалите малко продажната цена.
Стъпка 7: Направете оферта
Щом разберете дали исканата цена от продавача не е прекалено завишена, вие трябва да му отправите вашата оферта. Основните нейни части са:
-
Цена – преценете дали уредите, мебелите и останалото обзавеждане са подходящи за вашия нов дом и попитайте продавача би ли ви ги оставил и на каква цена.
-
Кажете му, ако сте забелязали някакви нередности, те са предпоставка за понижаване на цената.
-
Подпишете предварителен договор, който е обикновено 1% от цялата стойност. Така ще декларирате сериозността си и ще блокирате предлагането на избраните от вас жилищни имоти.
-
Предложете му краен срок за решение дали приема офертата ви. Обикновено се процедира с 24 до 48 часа.
Офертата е много повече от една цена. Ако искате да платите по-малко от исканата цена, предложете условия, които ще бъдат атрактивни за продавача и така ще затворите сделката много по-бързо. Собственикът на имота може да приеме офертата, да я отхвърли или да направи контра предложение. Всяка промяна в предложената от вас цена се счита за насрещна оферта. Почти винаги се стига до нея и накрая договора се сключва около средната цена между вашата и тази на продавача.
Топ 10 на нещата, за които трябва да внимавате
-
Масово изселване от квартала – ако забележите, че много голям брой от имотите в района се продават, трябва да ви светне червена лампа, че нещо тук не е наред. Отидете на място и разберете причината.
-
Посредствена поддръжка – ако предишният собственик не е обръщал внимание на нещата в дома си, то има голяма вероятност да ви изскочат непредвидени разходи, като такива за водната или електрическата инсталации, които са свързани с доста къртене и не особено кратък ремонт. Внимавайте и оглеждайте добре недвижимите имоти!
-
Пукнатини по стените – ако видите процепи, които са по-широки от 2 сантиметра, това може би е сигнал за сериозен структурен проблем.
-
Неприятни миризми – поемете въздух и вижте дали надушвате странни аромати. Ако не можете да усети нищо, тогава всичко е наред, но ако забележите ароматизатори из цялото жилище, това е червен флаг
-
Неправилно или старо окабеляване - вие вероятно не сте електротехник, се уверете, че всички ключове и контакти в къщата функционират правилно. Електрически вериги, които не работят и топлите или горещи тела или са всички симптоми на кабелни проблеми.
Внимавай за стари кабели, те са предпоставка за проблеми.
-
Прясна боя само на една от стените – ако всички останали стени са със стара боя, а само една е с прясна, това може да ви каже, че нещо е опитвано да се скрие, най – често мухъл или следи от наводняване. Ако в стаята мирише странно и има петна по стените или тавана, погледнете за мухъл или течове.
-
Заключени врати – ако при огледа срещнете заключена врата, при по-сериозен интерес към дадените имоти, попитайте собствениците за причината. Ако има проблеми в момента те да ви отворят, разберете кога ще имат възможност и се върнете отново. Не трябва да имате съмнение при покупката на недвижимо имущество.
-
Силно зацапани или нефункциониращи прозорци – отворете всеки един прозорец поотделно и вижте дали всичко с него е наред и при затварянето му. Ако има някакво зацапване на стъклата, помолете собственика да ги почисти, преди да сключите сделката за покупко – продажба на имоти.
-
Има ли отстранени стени? - ако някакви стаи са били обединявани, вижте дали не е премахната някоя от носещите стени. Това може да ви донесе проблеми в бъдеще, но ако тези стени не са важни, то можете да сте спокойни.
-
Буболечки!!! - никой не иска в къщата си проблеми с вредители, като хлебарки, мишки, гъгрици и т.н. Бъдете нащрек при огледа, за устройства за унищожаване на буболечки!