На практика те се оказват необходими за всички електродвигатели и електрически машини. Откриват се дори и в детските играчки, в домакинските уреди, в автомобилите, в сложните машини от различните производствени процеси. Неслучайно повредените графитни четки, колкото и малки да изглеждат понякога, се оказват много неприятен проблем за тези, които работят с различни електроуреди и машини.
Залагайки на качеството и бързината на производството, създателите на графитни четки непрекъснато подобряват техните показатели за ефективност. В зависимост от материала на изработване има няколко вида графитни четки: медно-графитни, електрографитни, въглено-графитни и от твърд въглен. Конструкциите за изработка също са разнообразни – най-често се правят графитни четки с или без тоководещи проводници. При желание на клиентите фирмите производителки могат да изработят графитни четки със специални размери и конструкции. В онлайн формите за заявка се предлагат подробни таблици с размери и указания за материалите, което улеснява бързината и точността на поръчката.
Практиката доказва, че по-твърдите графитни четки се износват по-бързо от по-меките. Тъй като този вид части за електромашините и електромоторите представляват композитни изделия, които се изработват от синтетични или природни материали (графит, метал, кокс) е необходимо добре да се прецени какъв размер и каква конфигурация ще се приложи в изработването на съответния електромотор или друг вид съоръжение. Понякога се налага използването на шкурка, за да се придаде необходимата форма. За алтернатори се използват два вида графитни четки: по-меки, ако има графитни колекторни кръгове, и по-твърди, когато се използват метални пръстени. Във втория случай при евентуална повреда в четките те направо се заменят с нови. Подмяна е възможна само при графитните колектори, и то едновременно и на колекторните пръстени, и на графитните четки. Ако това условие за паралелна подмяна не се спази, алтернаторът ще се развали много бързо.
Често се случва след продължителна употреба да се получи заклещване на четките от графит към прилежащите им втулки. Това спира подаването на електричество. По-рядко се износват графитните четки на стартера, понеже той се включва не толкова често. Много от фирмите производителки поставят специален индекс на износване, който предупреждава потребителите 8 часа предварително, когато четките ще спрат да работят. Това е важен детайл особено за мощните професионални електрически машини, за да може навреме да се направи съответната подмяна.
Като цяло смяната на износените графитни четки не е скъпа и се прави бързо. Важно е обаче да се посети сервиз, в който качествено и с гаранция ще бъдат подменени всички видове графитни четки. Различни графитни четки могат да бъдат намерени на https://lik.cbbbg.com/chetki-tablica1.html.