Наличието на топлоизолации за всяка нова сграда вече е част от нейния проект за енергийна ефективност. Без доклад от външна фирма, който да изготвя оценка за енергийната ефективност на сградата вече не се издава разрешение за строеж. На старите сгради също се правят топлоизолации, засега само по желание на собствениците. При избора на топлоизолации собствениците трябва да се посъветват със специалист, поради големия избор от материали и особеностите на самата сградаи външните й стени. С качествено направени топлоизолации може да се спестят много пари от енергията за отопление, създаваме и вътрешен и външен комфорт . Освен спестените лични средства, ние така опазваме част от природата.
Видът топлоизолации се определя на базата на топлоизолационните качества на самата сграда, дифузността (дишането) на стените, устойчивостта и акустичните качества. Много собственици намаляват дебелината на топлоизолацията, за да похарчат по-малко средства, но истината е, че поставянето на качествени топлоизолации е инвестиция, която се изплаща от икономията в отоплението.
Има много видове топлоизолации, в зависимост от потребностите на собствениците.
Най-използваните топлоизолации са изкуствените. На много сгради външната изолация се прави от експандиран полистирол EPS, иначе казано – добре познатия ни стиропор. Той е с бял цвят и има характерна топчесто-зърнеста структура, която позволява стената да „диша” и така се предотвратява поява на мухъл и конденз. Не се разлага. Не поема вода, влага.
Има и графитен полистирол, с графитни топчета в структурата си. Графитния полистирол предпазва от инфрачервени лъчи, обикновения EPS - не. EPS се използват често за фасадни топлоизолации. Гори трудно, но, когато това стане, отделя отровни елементи, затова не се ползва за вътрешни изолации. Мек е, лесно се обработва без специални инструменти, лек и лесно се транспортира. Евтин е и затова е след предпочитаните топлоизолации.
Друг вид е екструдиран пенополистирол XPS, известен като фибран. Притежава висока термоизолация, много по-твърд от стиропора на натиск, обработва се лесно. Използва се за топлоизолации на места с висока влажност и натиск – плоски тавани, подове, мокри помещения. Също като стиропора гори и отделя токсични газове.
От изкуствените топлоизолации се използва също полиуретан. Той се полага под формата на полиуретанова пяна, която се впръсква на място. Така могат да се запълват всякакви пространства и неравности, което е невъзможно с другите видове топлоизолация. Позволява много бързо слагане, високо влагоустойчива е. Спада към материалите, които горят трудно. Има недостатък, че на слънчева светлина старее и се напуква. Полиуретанът е от онези топлоизолации, които заради впръскването не дават равни повърхности и са необходими нестандартни решения за интериора. Затова се използва за топлоизолации на стени, покриви, както и за фасадни и покривни панели тип „сандвич”.
топлоизолации https://www.boro-bg.com