Често пъти при плетенето се налага да се намали броят на бримките, било за да се оформи една дреха, или за да се запази фи¬гурата на някой мотив и пр. В такива случаи си служим със свивки.
И свивките, както и наддавките се делят на единични и двойни.
Единични свивки
Единични свивки върху лицевата страна на плетката
Единични свивки, наклонени наляво (фиг. 1-33). Прехвърля се една бримка от лявата върху дясната игла, без да се плете. Следващата бримка от лявата игла се изплита на лице. С помощта на лявата игла първата бримка се нанизва върху втората, без да се плете.
При горния начин свитата бримка обикновено става по-голяма. За да се избегне това, свивката трябва да се направи по следния начин. Прехвърлят се две бримки от лявата игла върху дясната, без да се плетат (фиг. 1-34), прави се една наметка и тези две бримки се свиват върху наметката.
Най-обикновеният начин за свиване на две бримки е да се вземат заедно (фиг. I-35) При този начин обаче те лесно се обръщат и дават релеф, който при известни плетки не бива да личи.
Единични свивки наклонени надясно (фиг. 1-36). За да се получи такава свивка, вземат се две бримки заедно, като с дясната игла се мушка отляво надясно най-напред във втората бримка, после в първата, след което и двете бримки се изплитат наведнъж лицево.
Единични свивки върху опаковата страна на плетката
Единични свивки, наклонени наляво (фиг. 1-37). С лявата игла се взема последната изплетена бримка от дясната игла и се провира през първата бримка от лявата игла. Получената нова бримка се прехвърля върху дясната игла.
Единични свивки, наклонени надясно (фиг. 1-38). Вземат се две бримки с дясната игла, която се вкарва най-напред в първата, след това във втората бримка и двете се изплитат заедно на опако.
Двойни свивки
Двойните свивки се отличават от единичните по това, че при тях се свиват по две бримки наведнъж. Двойните свивки се употребяват при дантелени, ажурени и други плетки, както и за образуване на ъгли. Изборът на различните начини на свиване става с оглед на декоративните ефекти, които желаем да получим при дадена плетка.
Двойни свивки върху лицевата страна на плетката
Двойни свивки наклонени наляво (фиг. 1-39). Изплитат се три бримки заедно лицево, като се вземат отзад. Това става по следния начин. С дясната игла се мушка от дясно на ляво най-напред в първата, след това във втората и най-после в третата бримка, след което и трите бримки се изплитат заедно. Това е известната тройна свивка (въпреки че се изгубват две бримки).
На фиг. 1-40 е показана друг вид свивка, наклонена наляво. Прехвърля се една бримка от лявата игла върху дясната, без да се плете. Следващите две бримки се изплитат заедно на лице. След това с помощта на лявата игла прехвърлената на дясната игла бримка се взема и се изплита върху бримката, която се е получила от двете свити бримки. Тази бримка образува оста на тази двойна свивка.
Двойни свивки, наклонени надясно (фиг. 1-41). Изплитат се три бримки заедно лицево, като се вземат отпред. Това става по следния начин. Дясната игла се вкарва от ляво на дясно най-напред в третата бримка, след това във втората и най-после в първата, след което и трите бримки се изплитат заедно.
Друга свивка, наклонена надясно, е показана на фиг. 1-42. Една бримка се прехвърля от лявата игла върху дясната. Следващата, средната бримка се изплита на лице. Върху нея се нанизва прехвърлената бримка. Получената бримка се взема на лявата игла, свива се върху нея от ляво на дясно следващата бримка от лявата игла и изплетената бримка се прехвърля върху дясната игла.
Двойна свивка във вертикална посока. Този начин е показан на фиг. 1-43. Прехвърлят се, но без да се изплитат, две бримки заедно на дясната игла, като с дясната игла се мушка най-напред във втората, след това в първата бримка.
Двойни свивки върху опаковата страна на плетката
Двойни свивки, наклонени наляво (фиг. 1-44). Плетат се две бримки заедно на опако. Получената бримка е средната бримка, която се взема отново върху лявата игла и върху която се свива отгоре с помощта на дясната игла следващата бримка.
Двойни свивки, наклонени надясно (фиг. 1-45). Прехвърля се една бримка на опако от лявата игла върху дясната, без да се плете. Следващите две бримки от лявата игла се плетат заедно на опако, след което прехвърлената бримка се нанизва върху свитите бримки.