Туризъм на кон
Конния туризъм придобива все по-голямо значение за соцално-икономическото развитие на България. България разполага със значими ресурси за туризъм. – природни богатства, биоресурси, благоприятни климатично географски дадености. Богатото биоразнообразие дава възможност за екологичен туризъм. Намаляването на двигателната активност на все повече хора, хроничната умора, стресовите състояния и други негативи налагат да се търсят и намират в спортните дейности компенсиране на проблемите от ежедневието. Това са основни предпоставки за създаването и развитието на спортния туризъм.
Спортният конен туризъм е вид специализиран туризъм, при което се задоволяват потребностите на туристите от спортуване и активен отдих чрез участието им в разнообразни спортни прояви и дейности.
Спортно - развлекателният туризъм може условно да се раздели на спортно-развлекателен и спортно-рекреативен туризъм с коне. При спортно-развлекателния туризъм туристът може да бъде активен участник в даден спорт и да наблюдава различни спортни прояви.
Конната езда е едно от заниманията, което може да бъде мотивация за спортния туризъм. За конната езда туристите могат да ползват собствени коне, с които да пътуват до желаната цел като използват и специален транспорт за тях. За този тип туризъм са създадени специализирани хотели "хипели" с всички удобства и условия за пребиваване на конете. По-голяма част от туристите ползват услугата конна езда. КК "Албена" има съвременна конна база. Разполага с 30 елитни коне за спорт и туризъм. Има два конни манежа – пясъчен с диаметър 30 м и за тренировки – пясъчен 60-30 м. Има училище по конна езда, което обучава над 3000 души през летния сезон. КК "Албена" е домакин всяка година на областни и републикански турнири.
Конната езда, освен спортно-развлекателна дейност, е и добро средство за поддържане на добра форма. Страната ни разполага с безспорна даденост за развитието на този вид специализиран туризъм. Добре отглеждани коне, обучени водачи и треньори, живителна природа.