За солене се избира най-крехката сланина откъм гърба. Тя се нарязва на парчета с ширина не повече от 8—10 см и дължина 25—30 см, а дебелината зависи от дебелината на самата сланина. Страните на парчетата трябва да са гладко отрязани. Сланината се осолява по сухия начин, като се натрива добре от всички страни със сол. След това се нарежда в сандък или буре (вътрешната страна на сандъка се покрива с пергаментова хартия, а на дъното му се поставя пласт от сол до 3 мм). Парчетата сланина се нареждат плътно едно до друго с кожата надолу на пластове, всеки от които се посипва добре със сол, докато се покрие сланината. Най-отгоре се посипва с дебел пласт от сол до 5 мм. Напълнелият сандък или бурето се покрива с пергаментова хартия и се затваря с капак, След 20 дни сланината е готова за консумация.
Сланината, наложена в буре, може да се залее с гъста саламура. По този начин тя се изолира от въздуха и издържа по-продължително време (от 6 до 9 месеца).
За разлика от месото, характерно за сланината е това, че колкото и сол да и се постави, тя не се пресолява поради това, че съдържа малко вода. Тя приема толкова сол, колкото е необходимо за нормалното и осоляване. Преди да се консумира, солта се изстъргва от повърхността.
Осолената сланина става твърда и получава приятен вкус, особено когато е с пърлена кожа,