Сокът от моркови съдържа 9 до 14 мг % каротин (провитамин А). Няма друг хранителен продукт с такова богато съдържание на каротин. Съдържанието на вит. С е сравнително малко — 10— 15 мг %, но е богат комплексът на вит. В (B1 от 0,3 до 1,8 мг %, В2 от 0,2 до 0,62 мг %, В6 от 1,2 до 1,6 мг %, вит. РР и др.). Характерно за този сок е и наличието на безцветно етерично масло, което му придава типичен и свойствен само за него аромат. Тези две вещества го правят приятен на вид и вкус. За вкуса и хранителността на сока много допринася съдържанието на голямо количество захари (5 до 7%) и немалкото азотни вещества, предимно белтъчини— 1,9%. За лечебните му свойства освен витамините голяма роля играят минералните вещества и микроелементите. Голямо е количеството на калция, калия, фосфора и желязото. Съдържа още магнезий, силиций и др. Важно е, че сокът съдържа 138 до 281 гами йод на 1 кг сухо вещество. Пектиновите вещества са около 0,8%. Върху лечебните и диетичните му качества много благоприятно се отразява почти неутралната му реакция (рН 6,6). Той се препоръчва като лечебно и диетично питие при язвена болест, гастрит, ентерит, инфаркт на сърдечния мускул, както и за засилване на слаби деца.
Добиване на сок от моркови
Извадените моркови се почистват от листата. Зелената част на кореноплода се изрязва. Важно е да бъде отстранена без остатък полепналата пръст, което най-сигурно се постига чрез остъргване (обелване) на цялата повърхност на моркова. Така почистени, морковите се подлагат на добро измиване с голямо количество течаща вода. Надробяването им е задължителна операция. При голямо количество надробяването се извършва във валцова дробачна машина. Важно е отделните парченца да са малки и набити. За малко производство надробяването може да се извърши на кухненско ренде, като се ползват дребните зъбци. Надробените моркови най-добре се пресоват на пакетна преса. В зависимост от количеството може да се ползват и другите преси, посочени за тази цел. При желание за по-пълно пресоване надробените моркови се попарват с гореща вода. Морковите се задържат в горещата вода само 1 до 2 мин, след което се изваждат, изцеждат и веднага се подлагат на пресоване.
За малко количество сок в домашни условия много успешно се използват центрофужните домашни апарати. Полученият по този начин сок е мътен и не подлежи на никаква обработка, бистрене или доовкусяване. За по-дълго съхранение сокът се пастьоризира по познатите начини. Сокът от моркови, както и от зеле, може да се произвежда през цялата година. Препоръчително е да се произвежда малко количество и да не се прибягва до трайно съхранение. За няколко дни той се запазва в домашния хладилник. Сокът е мътен и не може да се произвежда със сокоотделител-пастьоризатор.