Ако се чудите къде да избягате за няколко дни от градската шумотевица, експериментирайте смело със селски туризъм в Родопите. Няма да усетите как минава времето сред величието на тази чудна планина, съхранила митове и легенди от древността.
В последните десетилетия се работи усилено по отношение на развитието на селски туризъм в Родопите, защото той не само дава добра перспектива за живот на местните жители, но и открива лицето на България пред света. Старинни и новопостроени селски къщи предлагат на гостите уют, спокойствие и разнообразие, които те опияняват и зареждат за нов живот.
Много са местата, където се развива селски туризъм в Родопите. Особено популярни са селата Ягодина, Лещен, Ковачевица, Смилян, Триград, Момчиловци. Гостоприемните им жители ще ви накарат да се почувствате близък дори и с непознати и ще се стремят да направят престоя ви запомнящ се.
В типичните родопски къщи и в новопостроените семейни хотели и вили се усеща духът на българските традиции. Те са и едно от основните неща, които привличат хората, решили да се посветят на селски туризъм в Родопа планина. А в нея наистина има много какво да се види. Затова престоят в селските къщи се съчетава и с опознаване на местните природни забележителности, най-известните от които са Чудните мостове, пещерата Дяволското гърло, Юндола, Белинташ, Триградското ждрело.
Строителният бум на комплекси за селски туризъм в Родопите е част от програми за дългосрочно развитие на този район в страната ни. Все по-често градският човек се чувства пренаситен от стресови изживявания и търси спокойствието и тишината сред природата. Битът на родопското село привнася особено усещане, което те кара да се чувстваш като един съвременен Робинзон Крузо, преоткрил обаче не живота на самотен остров, а очарованието на селския туризъм в Родопите.
Атрактивността на селския туризъм в Родопите се допълва и от възможността посетителите да се включат в практически курсове за усвояване на стари родопски обичаи- шивачество, абаджийство, каменоделство. Прочутият смилянски боб, чудните родопски терлици, избиването на масло от екологично чисто мляко са само малка част от емблемата на селския туризъм в Родопите. Неговото развитие е особено продуктивно в последните години, защото преоткриването и усъвършенстването на райските планински кътчета се превръща в икономически рентабилно начинание.
Усещането за нов живот, когато избереш някоя от дестинациите за селски туризъм в Родопите, се допълва и от звъна на прочутите родопски чанове, настойчиво заменил досадното звънене на джиесемите и огласил вековните борови гори. Типичните двуетажни къщи с еркери и вътрешни дървени стълби те връщат назад във времето на този славен български край. Възможността да се полегне на дървените миндери в широките стаи с малки прозорчета създава неповторимото усещане за спиране на времето…
Едно от най-големите предимства на селски туризъм в Родопите е мекият и постоянен климат. Тук дори и през зимата има на какво да се насладите. Селските къщи предлагат топлина и уют, създадени от истинска камина, а кулинарните специалитети задоволяват и най-капризните вкусове. Ски влековете, фотосафаритата, екскурзиите в пещерите допълват идиличната представа за туристическа мечта. През всеки сезон тук можете да се почувствате стоплени и успокоени.
Със своята самобитност, гостоприемни жители, богата история и красива природа селският туризъм в планината Родопи ти дава усещането, че живееш истински.