Лечебните качества на седефчето са известни от съчиненията на Диоскурид, Плиний Стари и Овидий. От древността до наши дни народите на Европа го смятат незаменимо средство при лекуване на болни очи. Вярвало се е, че там, където расте седефче, не се появяват змии и насекоми. Седефчето е многогодишно тревисто растение или полухраст с височина от 50 до 80 см и се отнася към сем. Седефчеви. За негово отечество се смятат земите край Средиземно море. Отглежда се в Европа и Азия. У нас е разпространено в Югоизточна и Североизточна България и Средните Родопи. Използват се листата на растението, които се берат преди цъфтежа, тъй като тогава миризмата им е най-приятна. Съдържа 0, 06—0,70% етерично масло, в което се срещат кетоните нонанон-2, ундеканон-2 и др., както и лимонен, ванилин, цинеол и др. Освен етерично масло в листата се намират още флавоноиди, витамини, смоли, органични киселини, фуранокумарини, алкалоиди и др.
Седефчето действа главно спазмолитично, противовъзпалително и антисептично. В кулинарията се употребяват сухите листа, и то на върха на чаена лъжичка за ароматизиране на зелени салати, сосове, ястия от сирене и тлъсто месо (особено овнешко); поставя се в марината, ракии („седефраки"), коняци, вина. Като подправка може да се смесва с хвойна, градинска и дива мащерка.
Въпреки че в по-големи дози седефчето е токсично (фуранокумарините и др.), то се използва в българската народна медицина при редица заболявания — липса на апетит, нервни заболявания, сърцебиене на нервна почва, нервни смущения при климактериум, болки в стомаха и червата. Използува се още и против глисти под форма на клизма или вътрешно. При всички гореказани заболявания седефчето се приема вътрешно като извлек (1 равна чаена лъжичка прах от листата или 2 г от тях се попарват с 500 см3 топла вода — 90°С, кисне се 4—5 ч, прецежда се, разделя се на 3 части и се пие сутрин, обед и вечер преди хранене). За клизми се взема 1 чаена лъжичка прах от седефче, залива се със 150 см3 кипяща вода, вари се 1—2 мин, кисне се половин час и се прецежда.
Извлекът се прилага затоплен. При болки в ушите се поставят 2—3 капки сок от седефче, смесен с равна част олио. Седефчето не бива да се употребява от бременни жени поради опасност от аборт (приток на кръв в тазовата област). Прието вътрешно в по-големи дози предизвиква световъртеж, повръщане. Поради голямата токсичност на етеричното масло то не се използува в кулинарията. Влиза в състава на някои лекарства, които трябва да се приемат под контрола на лекар.