Варицела е заболяване, което е силно заразно и се предизвиква от варицела зостер вирус. Основния начин за разпространение на болестта е чрез капчици от респираторни секрети на заразено лице, както и чрез директен контакт с обрива на варицела.
Заболяването е доста често срещано при децата и рядко е фатално. При възрастните обаче болестта протича по-тежко. Хората, които са изложени на риск от развитие на усложнения са бременни жени и хора със слаба имунна система.
Инкубационния период на варицела е 10-21 дни, през който започва образуването на блистерите. Първоначално обрива наподобява малка червена пъпка, която се пълни с бистра течност. След 8-12 часа течността започва да става по-мътна и след това образувалия се мехур се пука. Цикълът на поява на нови блистери и тяхното премахване продължава около една седмица. След като и последното мехурче се спука и се образува коричка, инфекцията се счита за безопасна. Варицелата може да се появи отново след години, но този път под формата на херпес зостер.
Как се лекува варицела зостер инфекция?
За заболяването има създадена ваксина, която е на разположение и е с доказан ефект при предотвратяване на инфекцията. Първия прием се прилага при деца, преди те да навършат шест години. Втория прием се прави след пет години от първата ваксинация. При възрастни и деца, които вече са заразени с вируса и започва появата на обрив, обикновено се предписват антивирусни лекарства като ацикловир. Този медикамент се приема в рамките на 24 часа от контакта с вируса. По този начин се намалява продължителността на заболяването. Също така с помощта на лекарството се облекчават симптомите на варицела като намаляване на болката, ускоряване на процеса на заздравяване на мехурите. Важно е да се знаят предимствата и недостатъците при използването на този метод за лечение на варицела, защото той може да доведе до нежелани странични ефекти. Ето защо, ако не сте предприели ваксинация срещу варицела, още при поява на първите симптоми на заболяването, трябва да се консултирате със специалист, относно начините за лечение.
Повече информация за заболяването можете да получите като кликнете тук!