Въпреки това закриването на фирми се случва доста често и затова е добре когато правим избор все пак да сме наясно и с тази част, от която никой не е застрахован. Едва ли тя ще е водеща при взимането на решение каква да бъде фирмата – ЕООД или ЕТ, но все пак е добре да сме предварително информиране при вземането на решение.
Регистрация на ЕООД е все по-често предпочитаната при регистрация на фирма, но трябва да се знае, че ЕТ се закрива много по-лесно ако се наложи и за по-кратко време. Нужно е само уведомление на институциите , че дейността е прекратена и заявление за заличаването й от Търговския регистър.
При закриване на ЕООД процедурата е специфична, а времето е не по-малко от шест месеца. В много случаи тази процес продължава и много повече, особено ако е свързан с задоволяване на претенции от кредитори. Първата стъпка към закриване на ЕООД е обявяването на фирмата в ликвидация. От Агенцията по вписванията се назначават ликвидатори, които са длъжни в срок от най-малко шест месеца да извършат тази ликвидация, след което ЕООД –то зе заличава от Търговския регистър. Назначените ликвидатори се регистрират в Търговския регистър докато трае процедурата на ликвидация. След вписването им, те носят наравно с управителя на фирмата отговорност до закриването й. Ако по някаква причина срокът, който длъжностното лице от Агенцията по вписвания е назначил за цялата процедура по закриване не може да бъде спазен, то той е възможно да бъде увеличен.
След обявяването на ЕООД в ликвидация, назначените ликвидатори са длъжни да изпратят в писмен вид покана до евентуални кредитори на фирмата за да предавят ако искат своите претенции към фирмата за вземания. Тази покана също се обявява в Търговския регистър. След удовлетворяване претенциите на кредитори и разпределяне на имуществото на фирмата, следва нейното заличаване от Търговския регистър. Цялата процедура по закриване на ЕООД и заличаването му от Търговския регистър трае най-малко 6 месеца и е свързана с попълване на много документи и представянето им пред различни институции. В много случаи собственика закрива дадена фирма и непосредствено след това открива друга и именно затова е по-добре да се ползват услугите на специалисти, особено при попълване на формулярите. Грешно попълнените формуляри или някакаква непълнота в тях може да забави значително и процедурата по закриване на фирма и съответно тази по регистрация на фирма.
Процедурата по закриване на ЕООД е по-специфична и по-продължителна от тази на ЕТ, но въпреки това тази форма на управление има много предимства, които я правят по-предпочитана. Когато се стартира бизнес и стопанска дейност, всеки предприемач го прави с надежда за успех, реализиране на печалба и развитие на своята фирмаи рядко се интересува от евентуалните процедури при бъдещо закриване. И все пак добре е да бъдем максимално информирани когато правим избор.
Ако искате да стартирате бизнес и проявявате към регистрация на ЕООД в град София, то посетете следния линк: https://regihelp.com/registracia-na-firma