Най-напред се извършва оформяването на бута, като се отделя кръстната кост по границата между тазовите кости и първия кръстен прешлен. Тази връзка се открива най-лесно, когато с ножа се реже под израстъка на последния поясен прешлен. После се изрязват тазовите кости внимателно, без да се порязват, мускулите на бута. Обрязват се висящите парченца месо, докато се придаде на бута правилна и гладка форма.
Оформеният бут се натрива с малко селитра и захар и се осолява изобилно със сол. За целта точно над колянната става се прави вътрешен разрез с ножа, който се вкарва край бедрената кост и покрай пищялните кости. Отвън се прави отвор, колкото да влиза ножът. В него се поставят една щипка селитра и една щипка захар и се напълва добре със сол. Повърхността се натрива с малко селитра и захар и после обилно със сол. Бутът се поставя в буре или голяма емайлирана тенджера. Покрива се изобилно със сол. Най-много сол се поставя на ябълката на бедрената кост. Така осолен, бутът престоява в продължение на 21 денонощия. Солта се стопява и бутът пуска част от сока си. Образува се саламура. Осоленият бут се изважда от саламурата. Поставя се в чиста хладка вода. По-добре е, когато водата е течаща. В противен случай тя се сменя няколко пъти. Изкисването на бута продължава 2—3 денонощия, докато омекне добре. После се измива. Връзва му се окачалка от канап. Пуши се в продължение на 2—3 денонощия при температура 25—35 градуса, докато повърхността му придобие тъмен червено-кафяв цвят.
Опушеният бут се окача на хладно и проветриво място. Може да се запази 5—6 месеца. През лятото трябва да се обвие с парче плат, за да не го кацат и оплюват мухите. Когато няма условия за пушене, бутът може да се консумира само солен, но вкусът му не е както на пушения.
Пушената шунка от бут е траен и много вкусен продукт.