10-годишният опит на екип от специалисти, занимаващи се с алтернативно лечение на псориазис, стига до заключението, че:
"Псориазисът обича предизвикателствата".
Това становище се подкрепя и от широк кръг практикуващи дерматолози в медицинската практика.
Изправяйки се пред „високата стена" от препятствия в лечението на псориазиса, дерматолозите често заключават, че заболяването е потенциирано от психиката на пациентите, съветвайки ги най-често да водят спокоен и умерен живот, с балансирано хранене.
Как всъщност нашият екип стигна до невероятното заключение, че псориазисът обича предизвикателствата?
Профилът на пациентите със псориазис, за които се грижихме през последните години, ги характеризира по следният начин:
- Преуспяващи хора, и такива развиващи собствен бизнес;
- Хора, предприемащи кардинални промени в живота си;
- Хора, носещи висока отговорност за семействата или колегите си;
- Хора, поставени пред големи житейски дилеми и раздяла с близки хора;
- Хора, живеещи под постоянен стрес и напрежение.
В днешно време, повечето от тези характеристики са специфични за много по-широк кръг от обществото, но какво всъщност отличава хората със псориазис?
Все още медицината не е установила конкретните причини за псориазиса. Най-често се споменават генетичната наследственост, начинът на живот и особено стреса, някои възпалителни процеси, като основни причини за псориазиса. Механизмът, който отключва псориазиса, се оказва доста сложен и трудно проследим на практика.
Псориазисът се характеризира с прекомерно бързо делене на клетките на епидермалния слой на кожата. Най-често това се дължи на преждевременно съзряване на кератиноцити, предизвикани от възпаление на дермата с дендритни клетки, макрофаги, Т клетки и други. Генните мутации на протеини, участващи в способността на кожата да функционира като бариера, са идентифицирани като маркери на чувствителност за развитието на псориазис .
При псориазис, ДНК се явява възпалителен стимул за имунните клетки, стимулирайки рецепторите на дендритните клетки и Т-клетките, които се придвижват от дермата към епидермиса и секретират възпалителни химически сигнали като тумор-некротичен фактор - α , интерлевкин - 1β, и интерлевкин - 6, и интерлевкин - 22. Тези секретирани възпалителни сигнали се смята, че стимулират кожните клетки кератиноцити, да се размножават и да секретират неутрофили, които по-нататък развиват възпалението. Този процес, често кара специалистите да определят псориазиса като автоимунно заболяване.
Има ли и друго обяснение на този механизъм?
Дендритните клетки и Т-клетките са основните „воини" на имунната система, предпазващи организма от външни вируси, бактерии и тела. Дендритните клетки са сигнализиращи имунни молекули, отговарящи за защитата на повърхностните слоеве на организма, които са в пряк контакт с външната среда, като епидермис, обвивката на носа, белите дробове, стомаха, червата. Т-клектите са лимфоцитни клетки, които най-общо са отговорни за унищожаването на чужди клетки, вирусни, ракови , инфектирани клетки.
Здравето на имунната система се управлява главно от черния дроб, бъбреците, далака и белите дробове. Тези органи управяват също производството на кръв, детоксикацията и движението на лимфата, захранването на клетките и обмяната на веществата. Здравето на тези органи определя здравето на целият ни организъм и продължителността на живота. Не случайно Традиционната китайска медицина свързва тези органи с някои сфери и емоционални състояния в живота. Така например:
- Състоянието на „страх", уврежда бъбреците, управляващи изначалната жизнена енергия на организма;
- Състоянието на „гняв", уврежда черният дроб, управляващ и съхраняващ кръвта и волята на нашия дух;
- Състоянието на „дълбока умисленост", може да блокира функцията на далака, отговорен за изхвърлянето на старата кръв и движението на лимфата;
- Състоянието на „скръб", може да увреди белия дроб, отговарящ за захранването на организма със жизнена енергия от въздуха.
И т.н и т.н.
Кои са най-честите емоционални състояния, които отключват псориазиса, в отговор на предизвикателствата?
прочетете повече на https://inhibirela.blogspot.com/2014/03/blog-post_11.html