Приложение на билките в козметиката

Приложение на билките в козметиката

Билките още в най-древни времена освен за лечение са служили и като средство за поддържане и възстановяване на красотата. Козметиката била на голяма почит у египтяните. Широко се употребявали парфюмите и балсамите. Древните гърци също използвали билките с козметична цел. Ментата например употребявали за намазване на подмишниците, палмовото масло —за лицето и гърдите, а веждите и косите мажели с помада от маржолен. Есенция от бръшлян била препоръчвана за коленете и врата, а от дюлята правели есенция, която употребявали преди сън. Освен това за поддържане на бодростта на духа се мажели с парфюм от лозови листа.

У римляните, както е известно, чистотата на тялото била на голяма висота. Те се мажели с благоуханни треви. Боядисвали косите си черни с помощта на жълт кантарион, мирта, печени шикалки и зелените кори на ореха, а ги изрусявали с оцетна кал. Употребявали специална помада от шикалки против косопад, а с меча мас подпомагали поникването на косата.
В Европа растенията започнали да се употребяват като козметично средство много късно — при царуването на английската кралица Елизабет. Постепенно козметичните средства завладели всички европейски страни и днес, особено жените трудно могат да си представят своето ежедневие без тях. За съжаление в козметиката се намесва и химията, чиито вещества не винаги са безвредни.
Препоръчваме някои козметични средства от растителен произход, използвайки наш опит и опита на видни наши козметици.

Билките и вашите коси

За да бъде косата винаги хубава, здрава, еластична и с приятен блясък, за нея трябва да се полагат грижи. Ето няколко наши съвета:
Косите трябва да се мият веднъж седмично с топла вода, а сухите — веднъж на две седмици. Светлите коси е препоръчително да се изплакват с отвара от лайка или от езичести цветове на слънчогледа (2 супени лъжици изсушена лайка или езичести цветове на слънчоглед се варят 5 мин. в 1 л вода). Ако е необходимо да се отстрани излишъкът от мазнина по косата, тя предварително се измива с отвара от дъбови кори (3 супени лъжици дъбови кори се варят в 1 л вода 15 мин.). Сухите коси е добре преди измиването да се намажат с рициново, бадемово масло или със зехтин. След намазване главата се завива с намокрена в горещя вода и добре изстискана хавлиена кърпа. След 1 час косата се измива. Измиването става по-лесно, като се намаже с яйчен белтък или 1 кисело мляко. За да се заздрави косъмът и да добие блясък, добре е косата да се изплакне с отвара от чай. Ако косата не е особено мазна, намазва се със следната смес: една част рициново масло и три части бадемово. Сместа от маслата се разтрива върху дланите на ръцете и с леки движения се нанася върху косата.
Често заболяване на косата е пърхотът. Ето няколко рецепти против него. 100 г листа от коприва се попарват с 0,5 л вода и 100 мл винен спирт. Киснат 2 часа. Прецежда се и се втрива в косата чрез кръгови движения всеки ден до следващото измиване на косата. За същото може да послужи сок от кромид лук, смесен с еднакви количества газ и ракия.
Косопадът и "отслабването" на косата е често срещано явление. Ето няколко рецепти за него:
Отвара за коса, 20 г нарязани корени от репей се варят в 0,5 л вода 15 мин. След изстиване отварата се прецежда и с нея се натриват корените на косата, след което косата се изплаква. Това се прави 3—4 пъти седмично.
Крем за коса. 3 супени лъжици нарязани корени от репей се варят в 300 мл вода 15 мин. Отварата се прецежда и се слагат 9 супени лъжици топена свинска мас. Оставя се да престои на слаба фурна 2—3 часа. След като сместа изстине, излишната вода се отстранява и с получения крем се мажат корените на косата ежедневно.
Масло за коса. 100 г пресни, ситно нарязани корени от репей се киснат 24 часа в 200 мл бадемово масло. След това се варят на тих огън 15 мин. След изстиване корените се изстискват добре и маслото се прецежда. Употребява се за мазане на косата 5 часа преди миене.

Срещу косопад може да се употребят и следните билки
1) 1 супена лъжица листа от бреза се залива с 300мл вряла вода и се оставя да кисне 2 часа. Косата се маже след измиване.
2) Две глави кромид лук се нарязват ситно и се киснат в 300 мл силна ракия 10 дни. Мажат се корените на косата един ден преди измиване.
Против пърхот и за растене на косата: 50 г корени от чемерика се варят в 250 мл вода и 250 мл винен спирт, докато течността остане наполовина. Прецежда се и се трият корените на косата 3 пъти седмично в продължение на 2 седмици. След това само 1 ден преди миене. По същия начин се употребяват и корени от коприва.

Поддържане на лицето, билкови маски за суха кожа

Маска от овесени ядки. 2 супени лъжици овесени ядки се варят 15 мия. с мляко или вода. След като кашата поизстине, прибавя се 1 лъжица мед. Нанася се топла върху лицето и стои 20 мин. Лицето се измива с хладка вода.

Маска от тиква. 2 супени лъжици сварена тиква се разбиват, прибавя се 1 супена лъжица зехтин или бадемово масло. Получената смес се нанася върху лицето. След 20 мин. се измиват с хладка вода.

Маска от моркови. Настъргват се два моркова и се смесват с разбит белтък от яйце, 1 чаена лъжичка зехтин или мляко н малко нишесте. Намазват се лицето и вратът. След 30 мин. се измиват с хладка вода.

Маска от марули. Ситно нарязани листа на маруля се заливат и се разбъркват добре със зехтин и няколко капки лимонов сок (да се получи каша). Намазва се лицето. След 20 мин. се измива последователно с топла и студена вода. Вместо маруля може да се използва настъргана ряпа или пюре от картофи.

Маска от банани. 1 банан се смачква добре, прибавя се чаена лъжичка мляко и се нанася върху лицето. След 20 мин. лицето се измива с хладка вода.

Маска от ябълки. 1 ситно настъргана ябълка се смесва с 1 супена лъжица зехтин, мляко или сметана. Намазват се лицето н вратът. Маската стои 20 мин. Измива се е хладка вода.

Маска от праскови, 1 зряла праскова се смачква н се смесва с отвара от лайка, докато се получи каша. Нанася се върху лицето. След 20 мин. се измива е топла вода.

Краставична маска. Към ситно настъргана краставица се прибавят няколко капки лимонов сок. Намазват се лицето н вратът. След 20 мин. се изтрива с кърпа. Не се мие!

Поддържане на лицето, билкови маски за мазна кожа

Маска с бадеми. Лайка, липов цвят, лавандула, бъзов цвят и борови връхчета  се смесват по равни части. С 2 супени лъжици от сместа се приготвя отвара. 1 супена лъжица счукани бадеми се попарват с 50 г от отварата. Прибавят се 1 чаена лъжичка брашно и 1/2 чаена лъжичка мед. Кашата се нанася топла върху лицето. След 30 мин. лицето се измива с топла и студена вода.

Маска от банани. 1 банан се смачква добре и се прибавя 1 кафена лъжичка лимонов сок. Сместа се нанася по лицето н врата. След 20 мин. се измиват с хладка вода.

Маска от ябълки. Настъргват се ситно 1—2 ябълки и се смесват добре с разбит белтък. Намазват се лицето и вратът. След 20 мин. се измиват с хладка вода.

Лосиони от билки

Лосион от мак. 2 супени лъжици венечни листа от мак се киснат в 200 мл вряла вода в продължение на 1 час. Получената запарка се използва като лосион против бръчки и суха кожа.

Лосион от метличина. Заливат се 50 г свежи цветове от метличина с 0,5 л вряла вода и се оставят да киснат 1 час. Приготвеният лосион свива разширените пори, придава блясък на очите и премахва зачервяването на клепачите.

Лосион от лайка. 2 супени лъжици лайка се варят в 200 мл вода 10 Мин. След изстиване течността се използва за омекчаване на кожата и като ободрителен лосион.

Лосион от магданоз. Заливат се 20 г свеж магданоз с 0,5 л вряла вода и се оставят да киснат 1 час. Лосионът се употребява за изчистване на лицето.

Лосион от розмарин. 2 супени лъжици от билката се киснат в 300 мл вряла вода 1 час. Полученият лосион се употребява за освежаване на кожата, премахване на торбичките под очите.

Лосион от мащерка. 2 супени лъжици мащерка се киснат в 200 мл вряла вода 1 час. Полученият лосион е подходящ за мазна кожа.

Други козметични приложения на билките

Настойка от ружа. 2 супени лъжици листа или корени от ружа се киснат в 300 мл студена вода 1 час. Получената настойка се прилага като компреси при лишеи и суха кожа.

Отвара от глухарче. 2 супени лъжици от билката се варят 15 мин. в 300 мл вода. С изстиналата отвара лицето се  мие  сутрин и вечер. Премахва лунички.

Запарка от мента. Киснат се 100 г мента в 1/2 кофа вряла вода половин час. Правят се бани на уморени и отекли крака.

Настойка с вино. Киснат се 50 г пресни цветове от мащерка в 0,5, л червено вино 30 дни. Настойката се употребява за мазане 2—3 пъти седмично при косопад и суха коса.

Настойка от горски ягоди. 1 чаша пресни горски ягоди се заливат с 300 мл силна ракия и се оставят да киснат 30 дни. Прецеждат се и с течността се маже  лицето за освежаване (преди мазане настойката се разрежда със същото количество вода!). Същото може да се направи и с 1 чаша горски малини.

Инхалация с розови листа. Върху съд, в който ври вода на тих огън, се поставя гевгир или сито. На дъното се разстилат розови венчелистчета. Доближаваме лицето си на 15—20 см и покриваме главата с хавлиена кърпа. Етеричните масла от розата укрепват кожата и ободряват лицето. .

Билкови бани

Пълна баня против обриви и лишеи. Ситно нарязани стръкове от риган (100 г) се заливат с 2 л гореща вода и се оставят да киснат 30 мин. Прецедената течност се слага в съда, където ще се прави банята, като се долива вода с температура 37°С. Продължителността на банята е 30 мин.

Баня за омекотяване на краката. Във вана с топла вода се слагат 100 г морска сол и отвара от 0,5 кг конски кестени. Продължителността на банята е 30 мин. След банята краката се разтриват с камфоров спирт и зехтин. Банята се препоръчва за омекотяване вроговяването на краката, за усилване тонуса на мускулите и циркулацията на кръвта.

Баня за отстраняване умората и потенето на краката.Ежедневна баня с отвара от дъбови кори (както по-горе) и морска сол при 37°С, след това масаж със зехтин.

Баня при студени крака. Краката се държат 2 мин. в гореща вода (колкото може да се търпи) и 10 секунди в студена. Това се повтаря 5 пъти. Свършва се със студена вода. Добре е в банята да се прибави отвара oт глогов цвят (50 г цвят от глог се вари 10 мин. в 1 л вода)

Парни бани на лицето. В зависимост от кожата тези бани се правят с различни билки. При суха, чувствителна и лесно възпаляваща се кожа се използва смес от равни части маточина, копъра лавандула, лайка, невен и подбел. При мазна кожа с разширени пори и прекомерно изпотяване добре действува смес от равни части розмарин, градински чай, лайка, липов цвят, листа на мента, дъбови кори, плодове от конски кестен, листа от върба и бреза. При бледа, вяла и уморена кожа се препоръчва смес от камфора, лавандула и маточина. По 1 супена лъжица от билките се поставя в широк метален съд с вода и се оставя да заври. След като водата започне да се изпарява, лицето се доближава до 20 см от съда над парата и главата се покрива с хавлиена кърпа. Парната баня трае 15 мин. След нея лицето се измива със студена вода, натрива се с билков лосион и се поставя билкова маска.

Билковата парна баня на лицето е лесна и полезна процедура. Прави се веднъж седмично. Тя освежава лицето и почиства кожата от черни точки, бели зърна и др.

Подобни статии

Външно приложение на билките

Външно приложение на билките

Билките с техните лечебни свойства намират голямо приложение не само за вътрешна употреба. Често те се прилагат и външно във вид на лапи, ко...

Средства за поддържане на косата

Средства за поддържане на косата

  Какво трябва да знаем за боите за коси? Изкуствено произвежданите бои за коси при продължителна употреба не са безвредни както за к...

Хранителни добавки ( Е-та )

Хранителни добавки ( Е-та )

Оцветители Е кодБезвреденНаименованиеОписание E100 да Curcumin жълто оранжев: извлича се от корена на растението куркума - curcum...

Как да приготвяме лекарства от билките

Как да приготвяме лекарства от билките

Лекарства от билките се приготвят обикновено като те или се варят (отвара), или се запарват (запарка), тъй като естественият им вид не предс...

Чубрица градинска

Чубрица градинска

Античните и средновековните лекари знаели лечебните свойства на чубрицата за храносмилането и затова я препоръчвали като подправка и лекарст...

admin

admin

2958 публикации

Публикувано
Публикувано

02.05.2012

Обновено
Обновено

02.05.2012

Прочетено
Прочетено

4131

Нередност Докладвай за нередност
0 харесват, 0 не харесват
Публикувай статия