Породата датира приблизително от 1835 г. и се смята, че е създадена чрез кръстосване на Булдог с изчезналия сега Английски териер. След това получените екземпляри били кръстосани с Испански пойнтер, за да се увеличи размерът им. От https://zoosviat.com/?p=683 научаваме, че са ги наричали гладиатори заради силата и издържливостта им в кучешките битки на ринга. В сравнение с 1996 г., когато е бил на 85 място, днес Бултериерът се класира 61-ви по популярност сред породите, регистрирани от Американския киноложки клуб.
Експертите от популярен зоо портал споделят, че въпреки респектиращия си вид, тези кучета са много приветливи, дружелюбни и винаги готови за игра. Има и представители на породата, които са плахи и бягат от хората от страх, което си е изключение от общия случай.
Бултериерите са описвани като смели и пълни с ентусиазъм кучета. Това определено са добри черти, но в някои случаи, ако животното не се дресира правилно, тези качества могат да преминат в ревност и проява на властност. Именно затова ветеринарите от портал за животни Бау Бау препоръчват ранна социализация и трениране на тези четириноги. А някои притежатели на тези кучета се оплакват, че те са трудни за възпитание.
Бултериерът ще се чувства много щастлив, ако сте с него по цял ден у дома. Той обича да си играе, да ви закача, да лудува. Ако го оставите сам, то е все едно да оставите без надзор едно интелигентно дете в стая, пълна с взрив. Търсейки забавление, Бултериерът може да изяде каквото му попадне. Ветеринарите алармират, че има доста случаи на умрели представители на породата заради стомашно-чревни задръствания, открити твърде късно. Особено проблематична може да бъде суровата кожа. Оставено само, кучето непрекъснато обхожда и проверява дома за интересни предмети, с които може да си играе.
От интересен зоопортал научаваме, че Бултериерът има нужда от поне 30-минутни ежедневни разходки. Това за него е цяло събитие, толкова очаквана радост от която не бива да го лишавате. Може да го накарате да гони топка или да тренирате съобразителността му с интерактивна играчка. Може да го тренирате за подвижност и ловкост, а също и да проверите до колко е склонен на покорство. Всичко това, превърнато в игра е прекрасно забавление и възпитание на вашия Бултериер. Експертите на портал за животни Бау Бау препоръчват да го разхождате винаги на каишка, държейки го близо до себе си, защото иначе лесно може да се отдалечи в желанието си да проучи нова територия или да подгони друго животно наоколо.
Както вече споменах по-горе, много е важно ранното обучение. Трябва да вдъхвате респект в кучето, без да прибягвате до физическа сила или остри думи. Може би Бултериерът не е от най-лесните породи за тренинг, но пък дресировката ви ще бъде успешна, ако спечелите любовта на животното с положителни техники, като в същото време останете достатъчно твърди и последователни в очакванията си към него.