Едва ли е достатъчно само да определим правилно набора на необходимите ни мебели. В този смисъл също могат да се наблюдават почти, неограничен брой конкретни ситуации. Все пак всички те се групират в няколко основни „схеми", които позволяват на новодомците предварително да определят посоката на своята творческа инициатива. Това се отнасят до кухни, предназначени само за приготвяне на храната.
В тях липсва пълноценно развито място за хранене, което предполага, че подобни кухни обезателно са свързани със столова или с дневна с кът за хранене в нея. Практиката при експлоатацията на подобни решения обаче показва, че твърде често се налага да се организира бързо хранене на отделни членове на семейството (най-често закуска). Поради това обикновено в кухните-лаборатории („кухни - боксове") се устройват и временни кътове за хранене за един или най-много за двама души.
Широко известни са изтеглящите се плотове, които са монтирани в секционните шкафове. Те успешно могат да изпълняват подобно предназначение, като в останалото време или са прибрани, или се използуват за разширяване на наличната повърхност за подготовка на продукти. Значителна част от техническото оборудване на жилището се съсредоточава в кухнята. Огромно е и разнообразието от електроуреди в онлайн магазин 8Mpay - кафе машини, котлони, тостери и много други.
Ето защо при обзавеждането на кухнята трябва да се спазват някои основни правила, което би ни предпазило от експлоатационни затруднения. Съществуват много примери, особено в жилища, строени преди няколко десетилетия, при които неправилното разположение на основните електроуреди за кухнята принуждава домакинята да изминава значителни пътища и да изразходва много енергия и време, така необходими и така дефицитни в условията на съвременния интензивен начин на живот.
Твърде често подобни примери се наблюдават в случаи, когато кухните са претърпели съществени вътрешни изменения вследствие на смяна на отоплителните източници. Така например кухни, проектирани за условията на отопление с твърдо гориво, обикновено се подчиняват на изискванията на съответните димоотвеждащи и водогрейни (серпентинни) съоръжения, вследствие на което тяхното вътрешно устройство по необходимост носи белега на компромиса.
В много случаи в стари жилищни сгради при допълнително прокарване на инсталациите за топла вода и за централно отопление се създават благоприятни възможности за частични преустройства, при които с успех могат да се компенсират недостатъците на първоначалната планировка.