Вероятно няма човек в България, който да не е израснал с песничката ''зеленчуци, който не яде – той голям не ще да порасте''. Клиширано, но факт. Плодовете и зеленчуците са непресъхващ извор на здраве.
При консумацията им, тялото усвоява голямо количество полезни хранителни вещества: витамини, минерали и биофлавоноиди, жизненонеобходими за правилния растеж на организма и повишаване устойчивостта му срещу заболявания.
Някои хора страдат от авитаминоза и започват да набавят липсващите вещества чрез медикаменти. Това не е най-доброто, което можете да направите за тялото си. Всички необходими витамини и минерали са пред нас, в много по-природна форма.
Фолиевата киселина например, е елемент срещу дефекти на невралната тръба. Богати на нея са: тъмнозелените зеленчуци (зелен фасул, краставици), цитрусовите плодове. Калият е необходим за регулиране на високото кръвно налягане и ритъма на сърцето. Калий има в бананите, листните зеленчуци, портокалите. Аскорбиновата киселина (или по-популярна като Витамин С) е „нагърбена" с множество жизненоважни функции за човешкия организъм. Тя е необходима за производството на стресогенните хормони, за регулиране на кръвното налягане, помага при атеросклероза и рак. Източници на Витамин С са цитрусовите плодове (лимоните основно), карфиола, ягодите, пиперките, картофите. Препоръчително е да се похапват в суров вид, тъй като при термична обработка голяма част витамина се разрушава.
Хлорофилът и фибрите се съдържат в зелените плодове и зеленчуци и действат прочистващо за стомаха и кръвта.
Плодовете играят важна роля за хидратацията на човешкия организъм. Те съдържат между 90-95% вода, която се усвоява за около половин час.
Митът, че те трябва да се консумират след вечеря, е развенчан. Всъщност, за предпочитане е плодовете да се ядат преди храненето, заради високото им съдържание на захари. Попадайки в човешкия организъм, те се разпадат почти веднага на фруктоза и глюкоза и преминават бавно в кръвта.
Направете по-цветно менюто си – плодовете и зеленчуците носят неоспорими ползи!