При плетенето с дълга кука, за да получим един завършен ред, се извършват две операции на отиване се налавят бримки на куката (фиг. 1-124) а на връщане тези бримки се затварят една по една в обратна посока (фиг. 1-125).
Начин на плетене (фиг. 1-124, 1-125 и 1-126). Изплита се синджир и се плете, както следва: 1-и ред — отиване: боде се в предния конец на предпоследната бримка на синджира, намята се конецът на куката и се издърпва през бримката, без да се изплита, като се получават по този начин 2 бримки на куката. Наново се боде с куката в първия конец на следващата бримка, намята се конецът на куката и се издърпва през бримката; получават се на куката 3 бримки и така се продължава до края на синджира, peспективно, до края на плетивото (фиг. 1-124).
1-и ред - връщане: намята се конецът на куката и се издърпва през първите 2 бримки от куката, пак се намята конецът на куката и отново се издърпва през първите 2 бримки, които се намират на куката (фиг. 1-125). Продължава се така до изчерпване на всички брим¬ки и на куката остава само 1 бримка. Изплита се 1 бримка синджир.
При следващите редове се работи по същия начин, но на отиване бримките се вземат от предната част на вертикалната бримка, която се получава при затварянето на бримките (фиг. 1-126), вместо от бримките на синджира.
Затваряне на бримките при завършване на плетивото. Взема се на куката вертикалният конец, получен при затварянето на бримките от предния ред, намята се конецът на куката и се издърпва през двете бримки, намиращи се на куката (фиг. 1-127).
Чорапна плетка (фиг. 1-128). Изплита се синджир и се плете по следния начин:
1 -и ред — и за отиване, и за връщане, както е описано на фиг. 1-124 и 1-125. За следващите редове (само за отиване) с куката се боде във вер¬тикалния конец, получен при изплитането на предния ред, като същевременно се взема и синджирът от предния ред (както е показано със стрелката на фиг. 1-128), намята се конецът на куката и се измъква. По този начин се налавят бримките до края. При връщането бримките се изплитат две по две, както е показано на фиг. 1-125.
Плетка с разменен бод (фиг. 1-129). Изплита се синджир и се плете, както следва:
1-и ред — отиване и връщане, както е описано на фиг. 1-124 и 1-125. За следващите редове само за отиване: с куката се боде след вертикалния конец, като на куката се взема и синджирът, получен при затварянето на бримките от предния ред (както е показано със стрелката на фиг. 1-129). Намята се конецът на куката и се издърпва. До края на реда се вземат по този начин всички бримки. За връщането бримките се изплитат две по две (фиг. 1-125).
Плетка с вертикален бод (фиг. 1-130). Изплита се синджир и се плете, както следва: 1-и ред — отиване и връщане се плете, както е показано на фиг. 1-124 и 1-125
Следващите редове само за отиване : боде се с куката отзад на бримките на синджира, получен при затварянето на предния ред на връщане (както показва стрелката на фиг. 1-130). Намята се конецът на куката и се издърпва. Наловените по този начин бримки се затварят две по две (фиг. 1-125).
Ажурена плетка (фиг. 1-131). Изплита се синджир и се плете, както следва:
1 -и ред — отиване намята се два пъти конецът на куката, прескачат се 2 бримки от синджира, боде се с куката в следващата бримка, намята се конецът на куката и се издърпва през първата бримка, която се намира на куката, пак се намята конецът на куката и се издърпва през предните 2 бримки, намиращи се на куката (фиг. 1-132). Затварят се бримките две по две (фиг. 1-125), след което се изплитат 2 бримки синджир. В следващите редове се работи по същия начин с тази разлика, че при отиването, вместо бримките да се изваждат от синджира, те се изваждат от вертикалния конец и от наклонения бод, получени при затварянето на бримките от предния ред, както е показано на фиг. 1-132.