Ако са подбрани правилно, осветителните тела могат да изведат всеки дизайн на по-високо ниво.
В тази статия заедно с консултантите в търговията с осветителни тела от bagira.bg ще споделим с вас ценни съвети как правилно да ги подберете и разположите във всяка стая от вашия дом.
Знайте своите възможности
Най-честата грешка, е използването само на един вид осветителни тела в едно помещение. Специалистите обаче смятат, че това не трябва да е така.
Всъщност, осветлението е най-ефективно, когато се използва на слоеве. Съществуват три основни вида осветление на закрито и в най-добрия случай те се използват едновременно във всяка стая. Това са:
- Околна светлина: Известна още като общо осветление, тя изпълва почти цялото помещение и позволява безопасното придвижване в него. Най-често идва от вградено осветление или стенни осветителни тела.
- Акцентно: Акцентното осветление подчертава определена фокусна точка - например окачена на стената картина или друго произведение на изкуството.
- Функционално: Както говори името, то се използва, за да Ви помага в изпълнението на конкретна функция. Такъв тип осветителни тела могат да бъдат например настолните лампи или плафоните над кухненски плот.
Съобразете се с оформлението на стаята
След като сте наясно с различните възможности за осветяване, трябва да решите къде и как да поставите осветителни тела в помещенията. Всъщност това е най-вече въпрос на лични предпочитания, но все пак има някои изпитани стандарти.
Ако се колебаете откъде да започнете, за вдъхновение използвайте тези насоки:
- Коридор: Изберете драматичен абажур или полилей, който да виси от тавана.
- Спалня: Най-често има един основен източник (абажур, плафон и т.н.) и настолни лампи на скриновете или нощните шкафчета.
- Трапезария: Това е най-лесната за осветяване стая. Основният Ви източник е добре да бъде голям абажур или полилей, който е съсредоточен върху масата за хранене. При наличие на тъмни ъгли, използвайте подови осветителни тела или настолни лампи в допълнение.
- Всекидневна: Това е идеалното помещение за използване на няколко вида осветителни тела. Ако в нея има основна зона за сядане, използвайте по-голям висящ полилей, за да я акцентирате. Поставете подови лампи, където е необходимо, за да осветяват тъмните ъгли. А ако имате бюфет или друга голяма мебел, можете да добавите настолна лампа.
- Кухня: Тук осветлението е малко по-сложно. Започнете например с малки вградени осветителни тела, а основните зони (плот и маса за хранене) трябва да бъдат подчертани от абажури или полилеи. Също така добра идея е да добавите допълнителни източници на светлина над мивката и печката.
- Офис: Заложете на вградено осветление или основен, надземен източник на светлина (плафон, абажур, полилей). Не забравяйте да поставите настолни или подови лампи в тъмните ъгли или около местата за сядане. И не пропускайте настолната лампа в работната зона - бюрото.
- Баня: Вграденото осветление е най-честият избор. Можете да добавите и осветителни тела около огледало или за по-драматично усещане, полилей или плафон над ваната.
Размерът и естетиката са от изключителна важност
Когато става въпрос за размера на осветителните тела, се имат предвид главно висящите от тавана такива. Има лесна формула за определяне на големината им. Тайната е в намирането на правилния диаметър.
Ако тялото ще осветява цялата стая, измерете дължината и ширината на помещението и след това сумирайте тези две числа. Преобразувайте числото в сантиметри, за да намерите идеалния диаметър за Вашия източник на светлина. Ако обаче искате с осветителното тяло да акцентирате върху определена мебел например, ще трябва да измерите дължината и ширината на този конкретен предмет, вместо на цялата стая.
Що се отнася до естетиката, красотата е в очите на гледащия. Въпреки това, уверете се, че вкуса Ви съвпада със стила, присъстващ в останалата част от стаята.
Осветителните тела наистина могат да подобрят или да развалят интериорния дизайн на помещението. Когато се подберат правилно, те придават перфектната атмосфера. В противен случай, могат да отнемат от естетиката.