Хепатит А представлява остро възпаление на черния дроб, причинено от заразяване с вируса на хепатит. Той се разпространява чрез фекално-орален път, т.е. чрез поглъщане на храни и напитки, заразени с фекален материал, който е попаднал в канализацията. Времето между контакта с вируса и проявата на симптоми, се нарича инкубационен период на жълтеница.
За да получите цялата информация за това инфекциозно заболяване, вижте тук!
Признаци на хепатит А
Някои от най-честите симптоми на заболяването включват:
- Треска;
- Загуба на апетит и повръщане;
- Дискомфорт в коремната област;
- Потъмняване на урината, пожълтяване на кожата, а също и на бялата част на очите;
- Умора;
Повечето хора се възстановяват в рамките на два месеца, но при тежки случаи този период продължава до шест месеца. При някои пациенти в напреднала възраст, заболяването може да прогресира до остра чернодробна недостатъчност и смърт. За разлика от хепатит В и С, при хепатит А не се получават усложнения.
Начини за разпространение на хепатит А
Освен по фекално-орален път, хепатитния бацил може да се разпространява и чрез консумация на заразени миди, използване на интравенозни лекарства, кръвни продукти и хомосексуални контакти.
Лечение на жълтеница тип А
При лечение на чернодробна инфекция се изисква достатъчно време за почивка на пациента. Спазването на добра лична хигиена и избягването на храни като сурови морски дарове е наложително. По-специфична мярка за предпазване от болестта е имунизацията.
Съществуват два метода на имунизация:
- Пасивна имунизация с имуноглобулин;
- Активна имунизация с ваксината против хепатит А;
На имунизация трябва да се подложат лица:
- Придвижващи се или работещи в страни, които имат високи или междинни нива на хепатит А. Това по същество се отнася за хората, които пътуват към ендемичен район.
- Лица, които работят с вируса на хепатит А, като работници в лаборатории;
- Лица с хронично чернодробно заболяване, като например хроничен хепатит В;
- Работници, чиято работа е свързана с канализационната мрежа;
- Работници, които работят в сферата на хранителните услуги;
- Здравни работници;
Пътуващите в рискови райони хора, трябва да спазват много добра лична хигиена и да обръщат особено внимание при консумирането на храни и напитки.