Да осигурим достъпна среда за всеки
Има много показатели, по които се измерва развитието и просперитета на една страна. Наред с всички тях, се откроява и един показател, който говори много за една държава и това е нейното отношение към хората, грижите , които тя полага за всички тях и начина по който се отнася към проблемите на своето общество.
Във всяко едно общество има една голяма група хора, които се нуждаят от двойно повече внимание, хора които имат нужда от малко по - деликатни грижи. И ако за народа на една държава, като цяло трябва да се полагат грижи за неговото развитие, сигурност, предоставяне на обществени услуги и блага, то за хората в неравностойно положение трябва да се полагат грижи, най-вече за осигуряването им на достъпна среда.
Този проблем придобива все по-голяма значимост и мащабност. Нелепо е особено днес, след технологичния и ресурсен напредък, проблема с достъпната среда да остава все още нерешен. При наличието на технологиите, средствата за осъществяване на различни по естество проекти, хора, които да съдействат със знания и умения, няма логика хората с двигателни увреждания да не могат да се придвижват свободно. Още повече, че те самите имат право на това.
Времето доказва парадокса, че дори и когато има начини за разрешаването на проблемите, те си стоят в обществото нерешени.
Днес на пазара има всички необходими съоръжения - рампи, асансьори, платформи, и въпреки това, няма кой да ги закупи и инсталира там, където са нужни. И на всичкото отгоре, сега ЕС отпуска средства за реализирането на такъв тип проекти.
Налице е всичко необходимо и въпреки това хората в инвалидни колички или с някакви двигателни увреждания остават ограничени в своето изконно право да се придвижват свободно в обществото.
Тук е редно да се повдигне въпроса някой реално съблюдава ли това дали те имат достъпна среда, и кой носи отговорност за тях и решаването на техните проблеми?
Какъвто и да е отговора на този въпрос, остава факта, че за тези хора не се полагат достатъчно грижи от обществото ни. Факт, който говори много за отношението на една държава към собственото си общество.