Остеопорозата е медицински термин, който определя намаляването на костната плътност. Костите при остеопороза стават крехки и чупливи, което води до множество травми и фрактури. Съществуват много фактори, които са причина за появата на това заболяване.
Остеопорозата засяга милиони хора, най-вече на възраст над 60 години. Въпреки, че по-често се среща сред жените, мъжете също страдат от тази болест. Остеопорозата започва да се развива без да показва никакви симптоми. Понякога първия признак на състоянието е фрактура на бедрената кост, гръбначния стълб или китката. Тъй като болестта се влошава с времето, могат да се появят и други признаци като болка в гърба и прегърбена стойка.
За да получите повече подробна информация за този вид здравословен проблем, вижте информацията публикувана в специализираната страница на Фрамар.
Причини за поява на остеопороза
Жените, които не са достигнали период на менопауза, страдат значително по-малко от остеопороза, отколкото тези, които вече са преминали в този етап от живота си. След менопауза, загуба на костна тъкан при жените се ускорява средно с 1-2% годишно. Това е в резултат на намаленото производство на естроген в тялото. Естрогенът е хормон, който играе важна роля в предпазването на костите. Ето защо в период на менопауза, тази функция е значително намалена.
Начина на живот, също е една съществена причина за развитието на болестта. Хората от азиатски произход, високите и слаби жени и тези с фамилна анамнеза за остеопороза имат висок риск от развитие на заболяването. Поведенчески причини за поява на това състояние са тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол, продължително обездвижване и диета с ниско съдържание на клций.
Симптоми и лечение на остеопороза
Получените костни фрактури в резултат от остеопороза са причина за поява на значителна болка, която влошава качеството на живот. До 35% от пациентите страдащи от фрактури на бедрената кост, ще се нуждаят от дългосрочни грижи. Пациенти в напреднала възраст, могат да развият усложнения като пневмония и кръвни съсиреци във вените на краката. Това може да предизвика белодробна емболия, дължаща се на продължително залежаване.
Рискови фактори за остеопороза
Рисковите фактори за остеопороза включват:
- Възраст;
- Фамилна анамнеза за остеопороза;
- Употреба на лекарства и медикаменти;
- Раса;
- Остеопения – състояние на ниска костна маса;
Остеопорозата е заболяване, което трябва да се диагностицира навреме и да се вземат адекватни мерки. Тъй като в повечето случаи заболяването протича без наличието на симптоми е наложително, хората след навършване на 40 годишна възраст да посещават специализираните кабинети за провеждане на профилактични прегледи.