Вериги е една от онези думи в българския език, които имат много различни значения и обикновено се затрудняваме дори да ги изброим.
С вериги, най-често споменавани като окови или пранги, са били оковавани затворниците, робите, затова често се говори за “оковите на робството”. Често на веригите, особено на онези, изработени от по-дребни халки, казват “синджири”. С такъв тип вериги са връзвали добитъка в обора или конюшнята, но също така се говори и за “три синджира роби”. Съществува и израз “синджир марка”, като при него се има предвид еднаквостта на халките при веригите. С други думи – една овца като прескочи локвата, всички след нея по същия начин я прескачат. Синджир марка.
Понякога с вериги се украсяват (но друг път играят и съществена укрепителна функция) различни паметници, мостове, музейни сгради. Друг път под вериги разбираме задвижващите механизми на велосипеди, мотопеди или една важна част от автомобилните двигатели – ангренажните вериги. Сами виждаме колко се разширява значението на думата вериги – от веригите на робството до автомобилния двигател.
И то без да сме стигнали до различните магазинни вериги, например за бяла и черна техника, за строителни материали, за хранителни стоки. Когато става въпрос за такива образувания, обикновено се говори за големи производители и търговци, за монополи и прочие изкривявания на пазара.
Доста често става въпрос за различни митинги, протести, граждански неподчинения – хората направиха живи вериги, за да не допуснат ръководството на предприятие на работното му място. Или друг пример – търсещите загубеното дете се построиха във вериги и така претърсиха цялата околност. Трети – веригите от полицаи и жандармеристи не допусна протестиращите близо да сградата на министерството.
А какво да кажем за корабите? Може ли да си представим корабните котви без вериги. Това сякаш е една от най-романтичните представи за мореплавателството. Спира корабът и спуска котва – а веригите се поклащат в лазурната, синя вода сред стрелкащите се акули и делфини.
Вериги - https://koptchev.com/verigiBG.htm
Не винаги думата вериги обозначава романтични представи. Мутренската мода от 90-те години на ХХ век, продължаваща в известна степен и до днес, е да се носят на врата златни вериги (именно вериги, не верижки). Тази нелицеприятна представа върви в комплект се дебели вратове, космати гърди и други шаблонни, но често верни наблюдения.
Може да става въпрос за брачни вериги и още за редица ограничения, които в един момент додяват някому, той се развежда, но патетичният стил описва баналната му постъпка като “отърсване от брачния хомот и разкъсване на брачните вериги”.