Всички знаем, че енергоспестяващите лампи и ЛЕД лампите дават повече лумени за ват от лампите с нажежаема жичка, но малко знаят за жизнения цикъл на по-новите технологии (включително производство и изхвърляне). Направен е задълбочен анализ върху този казус.
През последните години опитите да се премахнат лампите с нажежаема жичка (ЛНЖ) в домовете и офисите с алтернативни енергоспестяващи и ЛЕД, се ускоряват чрез спиране на производството на старите светлинни източници със закон.
Основната причина за този закон е ,че новите технологии предлагат подобни нива на производителност, но използват част от енергията и са по-устойчиви. Това е установено след доклад на американско енергийно ведомство след задълбочена поредица от тестове на ЛЕД осветителни тела.
Американското енергийно ведомство е възложило доклада, за да помогне да се информира обществото в бранша за ЛЕД-а и избора на осветление. То има за цел да се разгледат всички аспекти от цикъла на живот на една лампа до използваният суров материал за направата на ЛЕД чипове, кръга на производство, транспорта, употребата на лампата от клиента и за финал изхвърлянето й.
Взимайки всички тези елементи на куп, енергоспестяващите лампи, ЛЕД лампите и крушките с нажежаема жичка са сравнени по петнадесет ключови показатели, оценявайки въздействието им върху природата – похвати, въздух, почва и вода – използвайки скалата на най-зле представящата се технология като еталон за сравнение.
С тези изследвания е установено, че енергоспестяващите лами и ЛЕД лампите са далеч по-добри от крушките с нажежаема жичка по екологични показатели и ако е трудно да се избере между ЛЕД и КЛЛ, статистиката показва, че ЛЕД телата превъзхождат КЛЛ по всички от петнадесетте категории.
Хубавото е, че хората, стремейки се да ограничат разходите си за ток, подменят все по-често старите, излезли вече от производство обикновени крушки с ЛЕД такива или изцяло подменят осветителните си тела с такива с вградени ЛЕД чипове. Такива тела основно могат да се срещнат за екстериорно приложение.