Нектарите се приготвят от мътни плодови сокове, киселини, вода и захар. Мътните сокове от някои видове и сортове плодове представляват гъста течност с неизразен и неприемлив вкус. Тези качества на мътните сокове налагат да се прибягва до разреждането им с вода, а за подобряване на вкуса им до прибавянето на захар и киселина — лимонена, винена или ябълчна. Новият продукт, получен от смесването на мътен сок със захар, вода и киселина, се нарича нектар и не е сок.
Точните количества мътен сок, захар, киселина и вода за приготвяне на нектар е трудно да се предпишат в рецепта. Още по-трудно е предписаната рецепта да се изпълни в домашни условни, където могат да липсват уреди за измерване на киселинността и другите показатели. Затова нашата препоръка за домакинствата, които биха могли да си приготвят нектари, е да прибягват до предварителни изпробвания, като смесват малки количества мътен сок (около една водна чаша) с различни количества захар, киселина, вода. За приготовление на дадения нектар се използва рецептата на онази от пробите, която има най-добър вкус. Тук ще дадем само ориентировъчно съотношение: 50 л (или 50%) мътен сок + 12—20 кг (или 12—20%) захар +30 л (30%) вода+ 1 кг (1%) киселина за 100 кг нектар. От процентните съотношения могат да се изчислят и рецепти за количества, по-малки от 100 л сок. Така например, ако домакинството разполага само с 10 л кайсиев сок и желае да си приготви нектар по горната рецепта, то би трябвало да прибави 4 кг захар, 6 л вода и 200 г киселина. При изпробване на вкус някои от количествата на захарта, киселината или водата ще се намаляват или увеличават. Ако желаем да се съобразим и със сухото вещество на приготовлявания нектар, ще трябва да измерваме сухото вещество на сока, който превръщаме в нектар, и на получения нектар. Това се извършва много лесно, ако се разполага със специален за целта уред—рефрактометър. Купуването на такъв уред не е оправдано в домакинството, тъй като той много рядко ще се използува, а и за домашни нужди тази прецизност е без особено значение. Онези домакинства, които все пак искат да обърнат внимание при приготовляването на нектари и на сухото вещество, могат да държат приблизителна сметка за сухото вещество в мътния сок, посочено в книгата за съответния вид и сорт плод, а сухото вещество, внасяно със захарта, се пресмята. Сухото вещество на прибавената захар е 99,5%, прибавената вода ще се смята с 0% сухо вещество, а прибавената киселина винаги е в минимални количества и тя няма да повлияе на количеството на сухото вещество.
След определяне на съотношенията между отделните съставки на нектарите отмерват се определените количества мътен сок, захар, вода и киселина. Преди самото приготовление на нектара захарта и водата се смесват и се загряват до завиране. Полученият сироп се прецежда и се изсипва в определеното количество мътен сок при добро разбъркване. През време на бъркането се поставя и претегленото количество киселина, която може да е предварително разтворена във вода, а разтворът прецеден. След смесването и доброто разбъркване на съставките на нектара веднага започва пастьоризирането, наливането в бутилки и херметическото затваряне по описаните начини.