Много хора си задават въпроса как ли ще изглежда бъдещето и в какви жилища ще живеем. Един от тях си мислят че всичко е свързано с размер и хората ще живеят в по-големи къщи, други смятат че къщите задължително трябва да са луксозни – с красива архитектура, може би да имат и басейн, но не това е бъдещето което вече е дошло. Повишаване на качествата и възможностите на техниката правят живота ни по-лесен във всяка една ситуация, независимо дали сме на работа или у дома. Този ред на мисли важи във всички гледни точки и аспекти, а не засяга само развитието на компютъра, появата на глезотийки като таблети и смартфотни. Какво представляват SmartHome? Това са жилиш които са оборудвани изцяло със системи за управления на някои важни действия, като спускане на щорите и цъкане и загаряне на лампите. Това са най-елементарните примери за SmartHome а реално в момента съществуват такива системи които са далеч по-напреднали и с повече възможности. В SmartHome се появява като жилищна автоматизация, в сградата където се работи или в домашните дейности. Първите системи са включвали централизиран контрол на осветление, отопление, вентилация и климатизация, някои уреди, ключалки на врати и врати и други системи, за да се осигури по-голямо удобство, комфорт, енергийна ефективност и сигурност.
Популярността на тази автоматизация значително се увеличава през последните години което се дължи на много по-високите възможности, достъпността и простотата на смартфон и таблет свързаност. Концепцията на интернет като част от живота, е сред основната причина за нарастващия интерес за появяват на този интерес в домашна среда и нейния контрол.
Концепцията Пасивна сграда > SmartHome > Сглобяема къща
Какво е общото между тях и има ли причина да се смята че сглобяемите къщи са нещо повече от монолитните? Първо да започнем от пасивните сгради. Така се наричат сгради, които разполагат с източници на енергия и могат да не ползват електроенергията от ел мрежата. От тук става ясно че тези жилища са по-напреднали и по-съвременни. Поради това повечето от тях са с такива интелигентни средства за управление като умните къщи. Това прави първи преход Пасивна сграда > SmartHome, което се споменава в повечето маркетинги изказвания, а реално двата типа могат да бъдат напълно независими. Втората важна част която трябва да се разгледа е енергийния фактор. При тях се цели консумиране на минимални земни ресурси, като използват възобновяеми източници на енергия – слънце, дъжд, вятър… От тук следва че тези сгради ще бъдат с добра изолация. Поради това те трябва да имат изолация на високо ниво. От тук се прави прехода между пасивна сграда и сглобяема къща. Сглобяемата ползва по-различни материали, защото е изградена от сглобяема конструкция. Тези материали имат по-дори топло изолационни свойства и за това често на сглобяемите жилища се казва нискоенергийни.
Това са 2-те връзки с които често тези 3 понятия се бъркат, надявам се тази тема Ви беше полезна. Ако имате нужда от повече информация за сглобяемите или дървените къщи заповядайте в сайта ни или посетете блога на Мисия нов дом. В него има подробно обяснение на тези и други теми за строителство и проектиране на къщи.