През изминалото лято направих основен ремонт на вилата си, постегнах покрива с нова хидроизолация, изградих и нова тераса. Къщата изглеждаше чудесно, но липсваше една малка подробност – нямах сигурна мълниезащита.
Районът беше полупланински и горист, тук често имаше гръмотевични бури. Досега нямаше случай мълния да е удряла къщата ми. Спомням си обаче как преди години мълния удари един висок бор в близката гора, той пламна като факла и от него се разрази голям пожар. Едва спасиха околните вилни постройки.Затова съзнавах, колко важно е всяка сграда да има мълниезащита. Освен че бях чувал за гръмоотвод, нищо не разбирах от изграждането на една мълниезащита.
След като се порових по разни обяви, намерих една подходяща фирма, която изграждаше мълниезащита на обекти извън града. Екипа ме посети и разгледа вилата ми. Позаинтересувах се, каква е точно ролята на гръмоотвода при мълниезащита. Хората ми разясниха, че всъщност мълнията представлява разреждане на електрически зареден облак, като електрическия заряд се отвежда към земята. При разреждането силно се нагрявал околния въздух около заряда и дори се получавала ударна вълна. Това явление било познато като гръмотевица и се нуждае от мълниезащита.
Специалистите отбелязаха, че съм имал късмет, защото къщата ми е с висок и изразен двускатен покрив, на открито пространство е и лесно би привлякла някоя мощна мълния. Затова беше належащо да се изгради подходяща мълниезащита.
Първо трябваше да се избере най-подходящото място, където щеше да се установи и монтира металния мълниеприемник и прилежащата към него токоотвеждаща проводна жица. Това беше другото име на гръмоотвода. Той представляваше метален, алуминиев прът, който щяха да издигнат в единия ъгъл на сградната конструкция. Майсторите ми обясниха, че пръта на гръмоотвода трябва да е малко заострен, но не прекалено, за да може да отклони към себе си падаща на близо до обекта мълния. Освен това, добрата мълниезащита изискваше, гръмоотводния прът, да бъде поне с тридесет, четиридесет сантиметра над покрива на къщата.
Eкипа се зае да изгради поръчаната мълниезащита. При изграждането на всяка една мълниезащита, трябва да се помисли както за обекта , така и за вътрешната зона. Така разбрах, че има външна мълниезащита, която защитава от преки попадения на мълнии конструкцията на сградата, като и вътрешна мълниезащита, която трябваше да предпази електрическата инсталация на къщата от директни или индиректни попадения на мълнии.
Фирмата имаше специална акредитация за да извършва компетентно нужните монтажни дейности по изграждане на мълниезащита. Нейните служители издигнаха гръмоотвода край единия ъгъл на къщата, като го укрепиха със специален монтажен блок. Повече време им отне да изградят прецизно изолираната мълниезащита, при която чрез система от монтажни модули се заземява проводника на гръмоотвода. Накрая, от фирмата ми издадоха специален протокол, в който бяха определени зоните за мълниезащита на моя обект, както и посочени стойностите на заземителните приспособления.
Бях много доволен от изградената мълниезащита на вилата си. Сега, при гръмотевична буря, щях спокойно да си почивам сред природата, защото имам мълниезащита - https://skyl.bg