В това твърдение няма преувеличение, напротив – съвсем реална е констатацията, че в по-големите магазини буквално на всяка крачка ни спират, за да ни попитат дали не желаем да купим на лизинг автомобил, пералня, хладилник или каквато и да било по-едра според българския средностатистически джоб вещ.
Някога на днешния лизинг му казваха изплащане. Нямам пари, но нищо – ще го взема на изплащане. Днес на изплащане нищо не можеш да вземеш. Но пък можеш всичко да вземеш на лизинг. Дори автомобил втора употреба. Разбира се, “втора” е условна дума, така се казва, в действителност автомобилът може да е втора, трета или пета употреба. Но виж, лизингът си е лизинг. Той винаги е първа употреба.
Всъщност, тези, които ни предлагат да купим на лизинг, в известен смисъл не са точни. Защото нищо не се купува на лизинг, тъй като това е специфичен правен термин, обозначаващ особено търговско отношение. Вземеш ли на лизинг автомобил, ти не го купуваш, той си остава на собственика, но ти го ползваш напълно. Нещо като наем, но не точно. Нещо като покупка, но не точно. С една дума – лизинг.
Все пак има видове лизинг и зависи за кой от тях става въпрос. Ако е финансов лизинг, тогава е нещо като покупка, но не точно – защото докато не внесеш и последната вноска, не придобиваш вещта и при нарушение на договорените правила, я връщаш на собственика. Ако пък е оперативен лизинг, тогава е нещо като наем, но не съвсем – плащаш определени вноски, част от които са за това, че ползваш вещта, част пък са нейната стойност. След като мине договорения период, можеш да придобиеш вещта (доизплащайки я), но можеш и да я върнеш обратно на собственика. В такъв случай вноските ти за това, че си ползвал вещта, остават за собственика, а частта им от стойността на вещта можеш да преобразуваш примерно като първоначална вноска за нова вещ. С този вид лизинг можеш да караш цял живот нови коли. Тойота, хонда или ауди, по избор. Като си заплащаш за това удоволствие, разбира се.
Въобще всеки лизинг има тази основна характеристика – заплаща се. Може в левове, в евро може или в долари, но е твърдо само едно – заплаща се. И трябва много да се внимава да се заплаща точно навреме, защото за разлика от други просрочки, тук последствията са неизбежни – сбъркаш ли, лелеяната вещ отново е на собственика си и той обикновено я прибира заедно с всички или с част от вноските. Зависи какво сте записали във вашия договор за покупка на лизинг.
лизинг https://finleasing.bg