Има твърде много приложения, когато става въпрос за импулсно захранване. Списъкът е много дълъг и това се дължи на простия факт, че почти всички работят с енергия. Благодарение на технология като импулсното захранване, можете да сте сигурни, че са спазени всички нужди за електрозахранване.
Приложения на импулсното захранване
1. Компютър – вече във всеки дом има поне по един компютър. Тези машини използват именно импулсно захранване. Няма значение дали става дума за персонален компютър или лаптоп. Системата на този вид захранване е много подходяща за различните видове компютри, защото тя използва точно толкова енергия, от колкото се нуждаят елементите в нея. Освен това тя е снабдена и с вентилатори, които да охлаждат прегрелите части.
2. Офис – техника – Съвременните офиси изглежда не могат да съществуват без импулсното захранване. Устройствата като принтери, копирни машини, факс апарати и т.н., работят с него.
3. Комуникационни устройства - Мобилните телефони работят благодарение на захранване, което е от импулсен вид. Само си помислете как би изглеждал животът ни без този вид токозахранване.
4. Инструменти – Те могат да се отнасят до много различни сфери. Има медицински уреди, които използват импулсно захранване. Освен това този вид устройства намира приложение и при военните инструменти, както и в космическите изследвания. Самолети, болници, оръжия - всички те се нуждаят от енергия, която е осигурена на принципа на това устройство.
Защо импулсното захранване има толкова голямо приложение?
Това е въпрос, на който не може да се отговори еднозначно. Може би най-краткият отговор е, че то е много добре конструирано и подсигурено.
Това устройство може да работи както с прав, така и с променлив ток. Това е захранване, което може да се приложи както при устройства, които работят на батерии, така и при тези, които използват електропреносната мрежа.
Нека да разгледаме дългия цикъл на трансформация на електричеството, което преминава през системата на импулсното захранване. На първо място през входа на системата вероятно постъпва променлив ток, който се отличава с висока честота и мощност. Повечето битови устройства обаче работят с ниска честота, мощност и прав ток. Това поставя няколко условия пред този тип токозахранване.
След като електричеството с високо напрежение постъпи във веригата, то преминава през трансформатори. Това са два кръга, които намаляват напрежението и го превръщат в прав ток. По този начин, след въздействието на това устройство, електричеството може да се използва от уреда.
Възможно е да се каже, че това устройство има само един малък недостатък. Това е отделянето на топлина при работа. Това често може да бъде забелязано при уредите, които използват импулсно захранване и работят за по-продължителен период от време. Тук за пример могат да бъдат приложени персоналните компютри и лаптопите. Това, която ги обединява, освен еднаквата система на импулсно захранване, са вентилаторите, които я охлаждат. Техниците, които се занимават с подобни конструкции, са преценили, че системата може да използва охлаждане.
Това е наистина много малък недостатък при работата на импулсното захранване. Линейните системи например отделят много повече топлина при работа. Освен това са много по-големи и тежки, което ги прави трудно приложими в бита. Този вид захранване може да се използва навсякъде по света благодарение на малките конвертори.
Подпис
За автора: Добрин Георгиев пише статии в разнообразие от области и теми (какъвто е този материал за различните приложенияна импулсните захранвания, по материали, предоставени от Викиват видове импулсно захранване). Винаги се стреми да предоставя полезна и адекватна информация на своите читатели.