Кухнята е тих оазис и епицентър на хармоничния живот в дома. В нея се приготвят вкусните мамини специалитети. А вечер край семейната трапеза протича "социалния живот" у дома.
Днес ще представим на вниманието ви в няколко основни щриха обзавеждането в минималистичната кухня. Характерни за нея са както различните стилове, така и цялото многообразие от материали, използвани в обзавеждането на кухни.
Това, което отличава една миниминалистична кухня е ограниченото пространство, в която тя се разполага. И тъй като минималистичната кухня е миниатюрна по своите размери, то и кухненското обзавеждане трябва да бъде съобразено с този факт. Особено подходящи в случая са вградените кухни. За да бъде функционална и удобна една минималистична кухня, подходящ е и Т – образния остров, на който са разположени част от електроуредите, както и работния плот. Ако пространството е малко и светлината силно недостатъчна се препоръчва лед – осветлението, поставено над работния плот.
Тъй като в минималистичната кухня всичко е миниатюрно, то уместно е подът, стените и плотовете да бъдат решени в еднакъв материал. Тук не се препоръчва висококачествения паркет, който е силно "не влагоустойчив", нито евтиния фаянс. За предпочитане са устойчивите теракотени плочки, които са сравнително лесни за почистване, както и мрамора. Мраморът като по-скъп материал е много устойчив и в същото време практичен.
Говорейки за минималистична кухня, то в нея всичко – продукти, посуда, аксесоари, трябва да са разположени "на една ръка разстояние". В този случай кухнята представлява помещение единствено и само за приготвянето на храната докато своеобразните "ритуали" закуска, обяд и вечеря са изнесени в друго помещение – трапезария или всекидневна.
Макар и поизлезли от употреба, възможно решение е своето място в кухнята да заеме малка и семпла разтегателна маса, която освен за работен плот може да се използва за интимни вечери тет – а- тет. Поради ограниченото пространство се налага да бъдат спестени някои от кухненските електроуреди като съдомиялна машина например. За сметка на това кухненският абсорбатор е повече от задължителен. Той не само ще ви спести излишната влага, но и ще ви отърве от неприятните кухненски миризми.
По отношение на цветовата гама всичко е въпрос на индивидуален вкус и предпочитания. И все пак препоръчителни са светлите цветови нюанси и петна, които ще компенсират недостатъчната дневна светлина. Бялото и бежовото си остават хит при планирането на минималистичната кухня. Относно материала на изработка на кухненските шкафове предложенията са не едно и две. Удачно решение в случая са както пдч-то, така и дървото във всичките му вариации и комбинации.
Комплекти и модули за кухня може да намерите в онлайн магазин: https://mebelino.bg