Менопаузата е етап в живота на жената, който се характеризира с физиологични и емоционални промени. Тъй като този етап показва края на репродуктивната способност на жената, той има дълготраен ефект върху нейната психика. Менопаузата е постоянен процес, който продължава няколко години. Първите признаци на менопауза започват да се появяват в началото на 40 годишна възраст. Сред симптомите, които съпътстват това състояние са тревожност и депресия.
Причини за тревожност в период на менопауза
Тъй като менопаузата е признак, че репродуктивната функция на жената е прекъсната и въпреки, че тя може би има деца, този факт малко или много е стресиращ. Повечето жени възприемат това като загуба на тяхната женственост. Ако те не получат подкрепа от членовете на семейството, това може да доведе до задълбочаване на проблема и до депресия. Произхода на тревожност се крие дълбоко в психиката на една жена. Един случай на физиологичен стрес може да предизвика страх от случващите се събития и по този начин да създаде тревожност в индивида.
Тревожност и симптомите при менопауза
Безпокойството често се характеризира от неизвестен страх, че нещо лошо ще се случи. Паническата атака е най-честия симптом на тревожност при жените по време на менопауза. Жената може да изпита недостиг на въздух, потене, горещи вълни, тежест в гърдите и др. Ако тя е ангажирана с много задължения, стреса може да я доведе до надбъбречна умора. Страх от смъртта също може да причини треперене и пристъпи на депресия.
Лечение на тревожност при менопауза
Тревожността е психоматичен проблем, който може да се отстрани само чрез подобряване на психичното състояние на индивида. Няколко сеанса при психотерапевт могат да помогнат на жената да се справи с това състояние. Заедно с нея на тези сеанси може да присъства и нейния съпруг, който също ще и помогне да се справи с тревожността. Въпреки това жената също трябва да положи усилия за да преодолее това чувство. Установено е, че жени които имат по-голямо самочувствие и са уверени в себе си се справят по-лесно с тази ситуация.
Някои промени в начина на хранене също могат да доведе до положителни промени в психиката на жената. Консумацията на сложни въглехидрати има успокояващ ефект и увеличава нивата на серотонин в мозъка.
Подробности относно състоянието на менопауза можете да видите тук
лечение на менопауза - https://problem.framar.bg/%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%83%D0%B7%D0%B0/%D0%BB%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%83%D0%B7%D0%B0.html