Пресметнато е, че само в САЩ се харчат годишно над два милиард долара за мними лечения и медицински измами. Вероятно ние всички сме увлечени от тази стихия, когато купуваме лекарства или вземаме големи количества витамини, разни хапчета, рек ламирани в списанията или по телевизията. В почти всички случаи рекламните препоръки са фалшиви и мотивът на предложителя е само да печели долари от една лековерна публика. Препоръките и фотографиите по рекламите преди и след лечението обикновено са измислени или нагласени. По-долу даваме няколко типични примера за този вид измама.
За много пълни хора
Всевъзможни препарати се продават на хора, отчаяни от прекомерното си тегло. Те може и да доведат до временно намаляване теглото чрез намаление на течностите в тялото, но никое тези лекарства не дава що-годе постоянен резултат.
За артрит
Артрита е друг идеален обект за такава експлоатация. След като няма сигурен лек срещу артрит, хората в тяхното отчаяние и болка са съгласни да опитат всеки лек и следователно пръскат парите си на вятъра.
За рак
Ракът дава поле за най-жестоки измислици и хората, които се хващат на тях, обикновено мислят, че няма и какво повече да губят. В много случаи ракът е лечим, стига лечението да започнато навреме, но готово и бързодействащо лекарство за рак няма.