Дивата мащерка се среща в Европа, Средна и Северна Азия, Северна Африка и Северна Америка. У нас е широко разпространена главно из планинските и предпланинските части на страната. На пазара у нас се продава сбор от видове и форми на рода мащерка. Растенията от този род са силно изменчиви и трудно се разграничават. Съдържат от 0,15 до 0,60% етерично масло с главни съставки тимол (30%), карвакрол (8 %), парацимол и др. Карвакролът подобно на тимола действа противомикробно, но е по-токсичен от него. В зелената част на дивата мащерка се съдържат още полифеноли, горчиви съставки, антибиотични вещества и др
Изсушената стандартна дива мащерка, която се предлага на пазара, трябва да има аромат и вкус на градинската мащерка (тимол). Понякога в нестандартната мащерка преобладава не аромат на тимол, а подобен на бергамот, лимон, портокал и др. Според стандартите такава мащерка не бива да се използува за лечебни цели и в готварството, защото в нея липсват или са в оскъдно количество активно действащите вещества тимол и карвакрол. Тази мащерка може да се употребява само за чай, но той не е лечебен.
Биологичното действие на етеричното масло и надземната част на стандартната дива мащерка е близко до това на градинската мащерка. Дивата мащерка е по-добро консервиращо средство от градинската. Това й свойство е известно още от древността, затова тя е използвана за балсамиране.
В кулинарията дивата мащерка се използува по-рядко в Средна Европа, където се предпочита градинската мащерка. У нас обаче с нея се замества културният вид на мащерката, макар и в някои случаи непълноценно. Като се има предвид, че количеството на тимола е два пъти по-ниско, тя се прилага в двойно по-големи дози. В медицината се употребява надземната част и етеричното масло при простудни заболявания, кашлица, бронхит, ревматизъм, както и при нередовна менструация, за увеличаване на диурезата, при сърдечни и нервни заболявания, за понижаване киселинността в стомаха. Три-четири лъжички оситнена дрога се залива с 600 см3 кипяща вода, оставя се 3—4 ч, вари се 1—2 мин, прецежда се, разделя се на 3 части и се приема 3 пъти на ден преди хранене. От дивата мащерка нашият народ приготвя и напитки. Такава напр. е следната: По 50 г мащерка и бъзов цвят се заливат с 5 л кипяща вода, варят се 2—3 мин в добре затворен съд. Оставя се да престои 5 ч и се добавя 300 г мед. След прецеждане се приема по 2—3 чаши дневно след хранене за предпазване от заболявания главно на горните дихателни пътища.