Като подправка се използува коренището на тръстиковидното многогодишно растение куркума от сем. Зингиберови. На пазара се среща главно под формата на оранжев прах.
Растението съдържа етерично масло (5%), флавоноиди, горчиви вещества, жълтото багрило куркумин и др. Етеричното масло в куркумата тонизира организма, повишава моторната и секреторната дейност на стомаха, червата и жлъчката, проявява и антимикробно действие. Като едно от главните активно действащи вещества се смята и куркуминът.
В кулинарията куркумата се употребява не само за ароматизиране на ястията, но и за тяхното оцветяване. Тя е любима подправка на народите, населяващи Азия (особено индусите). Като багрило служи в хранителната и питейната промишленост. Куркумата се прилага и за оцветяване и ароматизиране на печени на грил пилета, майонези, сосове, рибни салати, супи, ястия с ориз и др. Особено подходяща е за тлъсти гозби. Слага се на върха на чаената лъжичка за 4 порции. Куркумата се прилага за оцветяване на маргарин, сиренета, горчица, сос „Уорчестър" и др.
В българската народна медицина тя се използува при възпаление на жлъчката, нарушено храносмилане и др. Приема се 3 пъти на ден преди хранене в следния билков чай: 1 равна чаена лъжичка куркума на прах се смесва с 1 супена лъжица ментови листа (допуска се и джоджен), залива се с 500 см3 кипяща вода, оставя се да престои 2—3 ч, прецежда се през филтърна хартия и се разделя на 3 порции.