За съжаление съществуват много здравословни състояния, които могат да бъдат свързани с възпалението на панкреаса. Някои от тях включват болка, гадене и повръщане. Ето защо се препоръчва, ако страдате от остър или хроничен панкреатит, да се посъветвате с професионалист. Въпреки, че в повечето случаи болката от възпалението на задстомашната жлеза, отшумява бързо, трябва да знаете, че може да се стигне до усложнения свързани с панкреатит.
За да избегнете появата на този здравословен проблем, прочетете повече за заболяването в страницата на здравен поратл Фрамар.
Панкреас дивизум – това е вродена аномалия, която представлява раздвоен панкреас. Няма специфичен симптом за това състояние. Ето защо в повечето случаи то остава недиагностицирано. Хубавото е, че вродената аномалия не изисква определено лечение.
Друго подобно здравословно състояние на панкреатит е киста на панкреаса. Това представлява събиране на течност в опашката, тялото или главата на панкреаса. При някои хора това не предизвиква никакви симптоми. Но е възможно, някои кисти да се превърнат в преканцерозни. От друга страна съществуват кисти, които са ракови. Различните кисти, съдържат различни видове течности. Муцинозната киста съдържа слуз, а псевдокистата съдържа голямо количество храносмилателни ензими /амилаза/.
Кистозната фиброза или известна още като муковисцидоза, понякога може да бъде свързана с панкреатит. Ако човек страда от кистозна фиброза е възможно неговия панкреас да не отделя най-важните храносмилателни ензими в червата. В резултат на това мазнините не могат да се абсорбират от организма. Освен това, кистична фиброза се свързва и със заболявания като инфекция на белите дробове, емфизема, безплодие сред мъжете и др.
Камъни в жлъчката – това здравословно състояние също се свързва с поява на панкреатит. В интерес на истината, камъни в жлъчката е една от двете основни причини, за възпаление на задстомашната жлеза. Другата основна причина за панкреатит е злоупотребата с алкохол. Въпреки, че възпалението обикновено е леко, то е възможно да доведе до хронично заболяване или дори до смърт. Един от начините за лечение на жлъчни камъни е процес, наречен холецистектомия, където жлъчния мехур се премахва с хирургична операция.