Кои лекарства да предпочитаме: старите – или новите?
Американските фармацевтични гиганти са похарчили за последните осем години 50 милиарда долара в търсене на нови лекарства. Правейки равносметка, сега техни експерти признават, че най-ефективните медикаменти вече са били създадени преди десетилетия.
С всяка година става все по-трудно да се разработват принципно нови, ефективни и безопасни лекарства, които да превъзхождат с качествата си вече съществуващите аналози, признават от medportal.ru. В рейтинговия списък на новите лекарства за 2011 година например само 17 от 984 лекарства, разработени в рамките на десет години, са били квалифицирани като пробив в медицината. Медикаменти, коренно променящи представите на медиците за начините на лечение, на практика са тези за левкемия, СПИН, хепатит С и макуларна дегенерация.
Пространна публикация в авторитетното издание Health Affairs проследява 315 клинични изпитания на нови медикаменти. По време на изпитанията са били сравнявани чрез контролни групи на плацебо ефектите на лекарства за сърдечно-съдови заболявания, за дихателната система, онкологични заболявания, инфекции. Първоначално, през 60-те години на миналия век новите лекарства превъзхождали чрез ефектите си 4-5 пъти резултатите на плацебо-групите. В края на 90-те години съотношението се редуцирало до два пъти, а в началото на нашия век новосъздадените лекарства дават само 36% ефект в сравнение с практиките, при които пациентът не получава никаква лекарствена съставка, само “куха” таблетка плацебо.
Така се налага неутешителният извод, че старите лекарства са по-ефективни от повечето новосъздадени. Много хора се заблуждават, представяйки си, че новите лекарства са по-съвършени и че на пазара се допускат наистина само най-добрите, най-безопасните. Трябва да се признае, че пазарът си е пазар и когато става дума за лекарства; така че пазарните механизми, податливостта на влияния и корупция, с една дума – шмекериите, никак не са изключени и в този ресор. Според изданието Journal of Law, Medicine and Ethics, 9 от 10 нови лекарства нямат особена разлика от старите медикаменти, само са многократно по-скъпи.
Може доста да се говори и за една подгрупа препарати за поддържане на здравето: хранителните добавки. Тук правилото е просто: залагаме на утвърдена марка с традиции, при която акцентът е върху естествените, изпитани от поколения компоненти. Само за пример: попитайте за ЕКСТРАКТ ОТ ГИНКО БИЛОБА ПЛЮС на COMPLETE PHARMA! Експертите на lekuva.net препоръчват този продукт като изцяло композиран от биоактивни съставки с доказан произход (гинко билоба, зелен чай, витамин С). Добър за оптимизиране на кръвообращението и антиоксидантната защита, подкрепящ дейността на сърцето и черния дроб. Положителен е ефектът от приема му при пациенти с Алцхаймер и дегенеративни промени на зрението. Балансира имунитета.