Трудов договор
Всички отговорности на работодателя и работника е задължително да са описани в ТД, който трябва да обхваща следната информация:
- мястото на работа;
- описание и цели на работата;
- дата на договора, дата на започване и час;
- продължителност на ТД;
- платени годишни отпуски;
- период за предизвестие;
- основно възнаграждения;
- работно време.
Минималната възраст, на която трябва да бъде служителят за да може да подпише ТД е 16 години. Договаряне на допълнителни условия се реализира с допълнителни споразумения.
Минимална работна заплата
Тя е фиксирана и се определя с наредба на Министерски съвет и на стойност €158 (310 лв.) месечно (за 2013 г.). Съществува минимална заплата определена с колективен трудов договор, но тя не може да е по-ниска от минималната определена от държавата.
Период на изпитване и временен трудов договор
Когато започваме работа има вероятност да са предвидени шест месеца тестов период, който ще важи само ако такъв е заложен в ТД. През тези шест месеца ТД може да бъде прекъснат без предварително уведомяване и причина от всяка една от страните по договора.
Временен трудов договор е възможно да бъде сключен за срок максимум от 3 години, съгласно КТ и когато:
- се завършва определена работа/проект;
- се замества отсъстващ служител;
- за определено назначение;
- става въпрос за сезонна работа.
Условията по срочния трудов договор могат да се променят само с допълнително споразумение. Същото важи и ако служителят продължи работа след като му изтече трудовия договор.
Работни часове
Нормалното дневно работно време в България е 8 часа и 7 часа за нормално нощно работно време, като за 8 часов работен ден се полага 1 час обедна почивка. За 1 работна седмица се събират до 40 часа или 35 часа за нощна смяна (от 22:00 до 06:00 ч.). Максималните работни часове за една седмица не трябва да надхвърлят 48 часа за дневна смяна и 44 часа за нощна смяна. Един работен ден не трябва да е повече от 10 часа.
Извънредната работа не е позволена (чл. 143, т. 2 от Кодекс на труда) освен при извършване на работа във връзка с отбрана на държавата, при превенция или преодоляване на щети. Извънредното работно време не може да е повече от 6 часа ( 4 часа за нощна смяна) на седмица или 30 (20) часа на месец, 150 часа годишно. При два поредни дни са позволени не повече от 3 часа извънредна работа (2 часа за нощна смяна). При необходимост от извънредна работа тя трябва да бъде заплатена. Това заплащане е в размер:
- 50% за извънредна работа през работните дни;
- 75% при извънредна работа през почивен ден (Неделя);
- 100% при работа на национален празник.
За допълнителна информация: Кодекс на труда