Един от ранните симптоми на бременността е липсата на менструация. Ако менструалния цикъл закъснява повече от 10 дни е много вероятно причината да бъде бременност.
Ранен етап на бременност е периода през първите три месеца, когато се формира ембриона. През този период е важно да се предпазвате от излагане на вредни вещества като живак, петролни продукти, радиация, шум и др., които могат да доведат до проблеми с нормалното развитие на ембриона или дори до ранен аборт.
В началото на бременността трябва да се избегнат инфекциите, особено вирусните като рубеола, хепатит и др., които могат да предизвикат трайни увреждания на плода.
Ранните симптоми при бременност, които спират след 6 седмици са замайване, умора, летаргия, загуба на апетит, гадене и повръщане, което се случва най-често сутрин. Други симптоми са честото уриниране. Това се дължи на разширяването на матката, която притиска пикочния мехур. Други признаци за бременност е уголемяването на гърдите.
Методи за откриване на бременност в ранен етап
- Тест за бременност – този тест може да помогне за диагностициране на бременността. Тъй като, когато оплодената яйцеклетка се имплантира в матката, организма започва да произвежда хормон наречен гонадотропин. Той спомага за поддържане на бременността. Този хормон може да се открие в урината. Ето защо теста за бременност с помощта на урината ще покаже нивата на този хормон и съответно дали има бременност. Необходимо е да се използва сутрешна урина, тъй като концентрацията на този хормон, сутрин е по силна.
- Преглед чрез ултразвук – ултразвуковата диагностика на бременност е най-точния и надежден начин за установяване на това състояние
- Измерване на телесната температура - нормалната телесна температура е 36,5 градуса преди овулация. Тъй като по време на бременност има увеличени нива на прогестерон, температурата се покачва с около 0,3 – 0,5 градуса. Ако поддържането на тази температура продължи около 18 или повече дни, това е признак за бременност.
Самодиагностика на бременност
Един от начините за откриване на бременността е самодиагностика с тест-лентичка. Разбира се най-надеждния начин е тестването да се извърши в болнично заведение. Трябва да се отбележи, че през последните години, често се среща извънматочна бременност. Ако не се вземат навременни мерки, това може да бъде животозастрашаващо. При използването на тест ленти обърнете внимание на срока на годност, дали не са влажни, при каква температура се съхраняват. Всички тези фактори могат да повлияят на резултата от теста. При извънматочна бременност може нивото на гонадотропин да е ниско и да е необходимо да изчакате резултата повече от 3 минути. Трябва да бъдете внимателни за да идентифицирате дали има слаби признаци на показваща се чертичка в зоната за откриване на бременност.
Още подробна информация за бременност можете да прочетете: https://problem.framar.bg/%D0%B1%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82