Как да се предпазим от инфаркт?
Инфаркт е състояние, при което е прекъснат притока на кръв към сърдечния мускул. В резултат на това липсата на кислород може да доведе до увреждане на тъкани, което е причина за поява на сърдечна атака.
Лечението на инфаркт е добър шанс за свеждане до минимум увреждането на сърцето, ако се вземат мерки в рамките на един час от поява на първите симптоми. Хора, които получават сърдечен пристъп, най-вероятно страдат от коронарна болест на сърцето, която е предизвикана от натрупването на мазнини в коронарните артерии. Те снабдяват сърцето с кръв и кислород. Това натрупване може да продължи с години. При сърдечен пристъп се образува съсирек, който може да запуши частично или да блокира изцяло артерията.
Сърдечния мускул може да бъде лекуван, и лечението обикновено започва веднага след сърдечната атака. Като цяло това отнема около два месеца. Въпреки това, способността на сърцето да изпомпва ефективно е намалена.
Съществуват много рискови фактори за поява на сърдечни атаки. Някои от тях не зависят от пациента, но други могат да бъдат контролирани. Тези, които не могат да бъдат избегнати са:
- Остаряване – около 83% от смъртните случаи от коронарна болест на сърцето се срещат при хора над 65 годишна възраст. Жените на тази възраст, страдащи от сърдечни атаки имат по-малък шанс да се възстановят отколкото мъжете;
- Пол – мъжете са с по-голям риск от инфаркт;
- Наследственост и раса – деца, които имат родители със сърдечно заболяване са изложени на риск от развитие на сърдечна атака. Афроамериканците страдат по-често от високо кръвно налягане, отколкото хората от европеидната раса;
Ако попадате в някоя от тези рискови категории, трябва да се погрижите да контролирате другите рискови фактори, които включват:
- Тютюнопушене;
- Висок холестерол;
- Високо кръвно налягане;
Липсата на физическа активност, затлъстяването и стреса също са рискови фактори за инфаркт и сърдечни заболявания, които могат да бъдат контролирани. За повече информация вижте тук: https://ozdravei.com