Кистозното акне се счита за една от най-тежките форми на заболяването. Обикновено, консултация с дерматолог е от съществено значение при лечението на това състояние. То се характеризира с образуването на големи гнойни пъпки, които са особено болезнени. Това е инфекция на кожата, която се разпространява и в подкожните слоеве. В повечето случаи кистозното акне се развива в зоната на челюстта, но според експерти, то може да се появи навсякъде по тялото. Повече информация за проблема можете да намерите тук.
Причини за развитието на кистозно акне
Причините за появата на акне са много различни, но обикновено това е резултат от свърхпроизводството на себум. Себума е вещество, което се произвежда от мастните жлези и предотвратява сухотата на кожата. Когато производството му е извън нормалните количества, той запушва порите на кожата, което се превръща в благоприятна среда за развитието на бактерии. Бактериите предизвикват появата на инфекции под формата на кистозно акне. Промените в хормоналния баланс по време на бременност, стреса, използването на прекалено много козметика, замърсяването на въздуха и др. са също причини за появата на акне.
Още информация за причините за младежки пъпки ще намерите в здравния портал на Фрамар: https://problem.framar.bg/%D0%B0%D0%BA%D0%BD%D0%B5/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B8_%D0%B0%D0%BA%D0%BD%D0%B5.html
Лечение на кистозно акне
Тъй като кистозното акне е тежка форма на кожно заболяване, то може да се третира само с локални лекарства. Също така се предписват и перорални лекарства за намаляване на възпалението. Приемът на някои храни трябва да се избягва за успешното лечение на кистозно акне.
Ето някои средства, които помагат при лечение на акне:
- Антибактериални кремове - това са кремове, които съдържат бензоил пероксид или азелаинова киселина;
- Перорални антибиотици – тези лекарства убиват бактериите, причиняващи акне, което от своя страна подобрява състоянието на кожата;
- Ретиноиди – това са химически съединения, които са получени от витамин А. Локалните ретиноиди са от полза за заздравяването на кожата.
- Хирургия – основната цел на операцията е да се премахнат гнойните участъци, което се осъществява чрез малък разрез в кожата.
- Избягвайте механичното третиране на засегнатата кожа. Изстискването на уголемените пъпки, влошава състоянието.
- Диета – необходимо е да се консумират от 7-8 чаши вода на ден, тъй като тя премахва токсините от организма. Включването на много пресни зеленчуци и плодове в менюто ще подобри състоянието на кожата. Отървете се от навика да пиете чай или кафе сутрин. Здравословния вариант е да замените тези напитки с чаша портокалов сок или сок от краставица.