Ако си мислите, че франчайзингът се е появил като форма на развитие на бизнес в началото на нашия век, много се лъжете.
Историята му е много по-дълга и започва още през 1850 година, когато Айзък Сингер изобретява прочутата си шевна машина.
Ще попитате каква е връзката между изобретяването на шевната машина и франчайзинга, който познавате? Връзката е изобретателят и Айзък Сингер, на който му хрумва идеята да разпространи изобретението си из цялата страна и за целта предлага на своите клиенти обучение и продава лицензи на предприемачите.
През 1955 година Рей Крок започва да продава франчайз в областта на бързото хранене и създава най-голямата франчайз мрежа и до сега в света, която работи под името Макдоналдс.
Днес почти всички големи компании продават франчайз, а много малки бизнеси предпочитат да работят по този начин, защото могат да стартират дейността си, без да се налага да влагат много първоначални средства.
Какво е франчайз?
Точна и ясна дефиниция за „франчайз" трудно ще откриете, но най-просто казано, това е най-достъпния, лесен и бърз начин за стартиране на бизнес. Утвърдените фирми, които са от години на пазара и са достатъчно популярни предлагат на сега стартиращите бизнеси да закупят правото да извършват бизнес под бранда и структурата, която те са утвърдили, за което между двете страни „франчайзодател" (фирмата - майка) и франчайзополучателя (стартиращия бизнес) се сключва договор за определен срок и на определена между двете страни цена.
Какви са ползите от франчайза?
Всъщност, ползи от тези договорни отношения имат и двете страни.
Предимствата за една току-що прохождаща фирма са:
• Може да започне да работи веднага и без да влага много личен капитал в бизнеса си;
• Фирмата - майка предоставя на предприемача една напълно утвърдена, проверена и работеща структура, организира обучителни курсове за персонала и се грижи да подпомогне стартирането на работата;
• Предприемачът се възползва успешната търговска марка на франчайзодателя, което спестява доста усилия да се наложи сам на пазара.
Ползите на франчайзодателите са:
• Франчайзинговата такса, която предприемача трябва да плати на фирмата - майка;
• Месечните текущи отчисления, които предприемача плаща по време на сключения договор с компанията, която продава лиценза.
На пръв поглед изглежда лесно да се подготви един договор за франчайзинг, но истината е, че без добри съветници като Инвест Пойнт България, които да проучат пазара и да бъдат до вас по време на търсенето и преговорите с франчайзодателите ще ви е доста трудно да се справите.
Затова, ако сте решили да потърсите и да закупите франчайз е по-добре да се доверите на професионалисти, които да открият възможно най-удачния франчайз за вас.