Финансовите кредитни институции стремглаво се конкурират при разрешаването на ипотечни кредити, но това не значи, че всеки, който пожелае жилищен заем ще го има. Кредитните експерти са категорични, че понякога клиентите сами пропиляват шанса си да получат кредит поради ред грешки, който допускат при подаване на молба за заем.
Кои са най-честите грешки, който правят заемополучателите? Кандидатите за такъв заем често надценяват своите финансови възможности и не оценяват риска, на който ще се подложат. Много управители на финансови институции споделят, че все по-често се пръкват заемополучатели, които са се подвели от успешна имотна сделка. Предимно кандидатите за ипотечни кредити се предоверяват на рекламите по медиите, които ги примамват по всеки възможен начин. Това обаче в повечето случаи ги подвежда, защото за кредитната финансова институция значение има приходът на цялото домакинство, а не само персоналният. Предимно кандидатите откриват имот, плащат авансова сума по него и след това търсят дофинансиране. Тогава имат нужда от допълнителна финансова инжекция. Така финансовите институции успяват да привлекат кандидати за заем дори с не дотам изгодни условия, защото те ще загубят вече даденият аванс за имота.
Затова правилното действие е кандидатите първо да изчакат разрешение за ипотечен кредит и след това да търсят подходящо жилище. Ако търсите 100% финансиране от кредитна институция в България това няма как да стане. Заради това тези от вас, които се нуждаят от ипотечни кредити, трябва да притежават и собствени лични средства, с които да осигурят поне 30% от стойността на желания имот. Не съществува финансова кредитна институция, която да ви осигури цялата сума за жилището, което искате да притежавате. Освен това трябва да предвидите и съпътстващите разноски, които са неизменна част с усвояването на кредитите. В тези такси влизат - експертната оценка на имота залог, първоначалните такси по дълга и плащането на кредитен инспектор, което предимно се движи от 5 до 7% от стойността на дълга. Много кандидати се подвеждат от по-ниските себестойности на имотите и независимо, че притежават други заеми се ориентират към ипотечен кредит, за да не изтърват отличната възможност. Препоръчително е да не се усвояват кредити само заради ниската себестойност на имота.
Редно е при кандидатстване за такъв заем да се спазват следните правила:
1. Да се намери сигурен източник на финансиране или да е ясно откъде може да се вземе и след това да се авансира жилището;
2. Да се знае финансовият процент на участието на бъдещия собственик;
3. Кандидат-собственика, който желае да притежава имота, задължително да се консултира с финансов специалист или с кредитен експерт, за да е осведомен каква месечна вноска трябва да внася, и след това да търси жилище;
Преди всичко си опишете в табличка месечните приходи и разходи. Тази разбивка ще покаже ясно какви средства може да отделяте всеки месец за покриване на ипотечния кредит.
Не подценявайте местоположението, големината на имота, вида строителство и разпределението са основните фактори, които не бива да подминете. Примерно – нямате нужда от дом с голяма всекидневна, но с една спалня, ако сте младо семейство и очаквате деца за в бъдеще поради факта, че ще са ви нужни поне три спални.
Задължително обърнете внимание на средата, в която ще живеете. Поинтересувайте се за квартала, в който ще живеете - какъв е планът за в бъдеще. Има ли, празни терени и какво ще се изгражда на тях, как вървят цените на квадратен метър на имотите в района? Информацията може да получите, както от общината, така и от бъдещи ваши съседи.