Луканките са български национален продукт — те не се произвеждат в никоя друга страна. Приготвянето им при домашни условия не е трудно, но трябва много добре да се спазват съответните технологични указания.
Правят се от говеждо и свинско месо от охранени животни. Свинското месо се взема от шията, плешката и гръдния кош, а говеждото — от бута и плешката.
При подготовка на говеждото и свинското месо внимателно трябва да се отдели съединителната тъкан. Тлъстините и от двата вида месо не се отделят.
Подбраното и почистено от съединителната тъкан месо се нарязва на малки парчета и се осолява (на 1 кг месо се поставят 22 г сол, 0.5 г селитра и 0.5 г захар). Осоленото месо се поставя върху наклонена маса или в чиста кошница и се окача, за да се отцеди от него част от водата. Отцеждането продължава от 3—4 денонощия при температура от 5—10 градуса. След това, ако е зимно време, месото се разстила на тънък пласт и се оставя на студено и проветриво място в продължение нa 12—24 часа, докато се втвърди добре. Ако няма такава възможност, смила се, без да се охлажда, през 3 или 4 мм решетка на месомелачката. От много голямо значение е месото при меленето да не се смачква, затова ножът и решетката трябва да са добре наточени. При мелене
месото трябва да излиза от решетката на прави пръчици като макарони.
Смляното месо се умесва с подправките и се поставя в дървен или емайлиран съд. Натъпква се добре и повърхността му се заглажда. Поставя се на хладно място да престои 12—24 часа.
Осолената кайма се напълва плътно в говежди дебели черва (чозове). Те се нарязват предварително на парчета с дължина 45 см, като единият им край се връзва и същевременно се прави и примка за окачване. Напълнените черва се връзват и от другия край се дупчат с игла, за да се отстрани въздухът, който е останал вътре по време на пълненето.
Луканките се сушат в хладни и проветриви помещения. След 4—5 денонощия се снемат (вечер) и се натрупват накуп, за да омекнат. Всяка сутрин те се валират с точилка или с някое парче обло желязо или тръба, като предварително се натрупват накуп за 1—2 часа. Валирането продължава първата и втората седмица, докато, луканките засъхнат и се оформят добре. Ако има възможност, могат да се пресоват един или два пъти. За целта луканките се подреждат върху маса или някоя широка дъска, затискат се отгоре с друга дъска, на която се поставят тежести. При подреждането на луканките трябва да се внимава да са еднакви по дебелина и да не се опират една в друга. След валирането и пресоването луканките се оставят да съхнат 2—3 месеца до пълното им изсушаване. На хладно и тъмно място могат да се съхраняват до една година. Добре приготвените луканки са вкусни и са продукт с висока хранителна стойност.